REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Umebluj sobie ciszę w open space

  • Autor: PropertyDesign.pl / BIznesmeblowy.pl
  • 27 kwi 2017 15:25
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space
Umebluj sobie ciszę w open space

To już standard wielu biurowych aranżacji - open space, gdzie mieszają się głosy, strefy i działy. Ale projektant nowoczesnego biura ma sposoby na to, by w otwartej przestrzeni stworzyć miejsce, gdzie można odnaleźć trochę prywatności. Użyteczne są w tym m.in. meble.

REKLAMA

Przez długie lata open space wydawał się optymalnym sposobem organizacji przestrzeni biurowej, dostosowanej do realizacji współczesnych wyzwań zawodowych. Niestety, okazało się, że - mimo niepodważalnych zalet - ma również pewne wady, które mogą obniżyć efektywność pracy. Przykładowo, w przestrzeni open space prowadzenie rozmów telefonicznych lub spotkania w bardziej kameralnym gronie stają się poważnie utrudnione. Niekiedy może to przeszkodzić w realizacji zadań zawodowych.

Według badania Skanska, JLL i ABSL zaledwie 13 proc. organizacji nadal stosuje gabinetowy model biura – w polskich firmach dominuje open space. Otwarte przestrzenie zostaną raczej na polskim rynku biurowym na stałe, jednak jednym z najważniejszych trendów w nadchodzącym roku będzie oswajanie ich za pomocą mobilnych rozwiązań modułowych, gwarantujących prywatność i izolację akustyczną.

Dlatego wielu czołowych producentów mebli biurowych zaproponowało rozwiązania, które ułatwiają stworzenie wydzielonych miejsc w przestrzeniach typu open space. Są to kabiny telefoniczne, specjalne boksy lub sofy z podwyższonymi oparciami. Często do ich produkcji wykorzystywane są materiały akustyczne. Niektóre z nich mają nawet kółka, dzięki którym można je ustawić w dowolnym miejscu w biurze.

- Tradycyjny model biura open space już się nie sprawdza, bo pracownikom brakuje komfortu w postaci odpowiednio zaaranżowanej, zróżnicowanej przestrzeni. Szansą na pozytywną zmianę otoczenia w miejscu pracy jest podział przestrzeni na strefy, które będą odpowiedzią na potrzeby zespołu. Dzisiejszy pracownik oczekuje miejsca do spokojnej rozmowy oraz uniwersalnych mebli biurowych, które z łatwością można dostosować do swoich aktywności zawodowych. Rozwiązania, takie jak kabiny do rozmów telefonicznych i prac projektowych z wydzieloną akustycznie przestrzenią czy biurka do pracy w trybie sit & stand z regulacją wysokości blatu to elementy, które mogą dodatnio wpłynąć na komfort i zadowolenie pracownika, a w rezultacie także jakość pracy - mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. handlu i marketingu, członek zarządu Mikomax Smart Office.

Aranżacja nowej powierzchni musi być bardzo przemyślana i wynikać z naturalnej kultury pracy.

- Istotne jest, w jaki sposób działy i osoby sadzane są wokół siebie. A przede wszystkim - jak przeprowadzany jest proces adaptacji do zmian – tzw. change management. Błędnym założeniem jest to, że kultura pracy w firmie zmieni się samoistnie - niektórzy to zaakceptują, dla innych będzie to duży problem. Zatem słysząc głosy „ojej, będziemy teraz na open…” warto rozmawiać o tym wcześniej, pokazywać zalety i przykłady na bazie innych, podobnych realizacji. Zadaniem change management jest „uczenie” pracowników, jakie możliwości oferuje nowa przestrzeń - podkreśla Danuta Barańska, dyrektor kreatywna Tétris.

A także istotne jest, by pracownicy przestrzegali zasad panowania nad hałasem i dźwiękami. Wlicza się w to także  umiejętnie korzystali z możliwości, jakie dają meble czy rozwiązania pozwalająca zapanować nad akustyką w pomieszczeniu. Pokazujemy kilka produktów, które pozwalają wydzielić strefy ciszy w open space, a jednocześnie stanowią jego meblową ozdobę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY