REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Unikalny charakter starożytnej ceramiki stał się wyjątkową inspiracją

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 lip 2017 14:43
fot. mat. prasowe

Co łączy jedną z najbardziej zagadkowych cywilizacji starożytnych z niewielką Gozdnicą w województwie lubuskim? Odpowiedź to... cegły.

REKLAMA

A szczególnie model Indus, który choć w ofercie LHL Klinkier jest nowością w modnym kolorze, to w ciekawy sposób nawiązuje do fascynujących tradycji ceramicznych obu miejsc.     

Tajemnicza cywilizacja doliny Indusu, rzeki płynącej przez tereny dzisiejszych Chin, Indii i Pakistanu, rozwijała się w epoce brązu. Po wielu wiekach na jej pozostałości przypadkowo trafili pracujący w Indiach brytyjscy inżynierowie. Zauważyli oni, że tubylcy wykorzystują do budowy domów oryginalne cegły, pozyskiwane z ruin znajdujących się na okolicznych wzgórzech. Okazało się, że materiał pochodzi z antycznych budowli wzniesionych ponad 4 tys. lat temu. A wiele wieków później trwałość i unikalny charakter starożytnej ceramiki stały się inspiracją dla twórców z legendarnej cegielni w Gozdnicy.

Najnowsze dzieło specjalistów od klinkieru przybrało elegancki i głęboki kolor grafitowej szarości. Jak wszystkie gozdnickie cegły, także i ta swoją oryginalną barwę zawdzięcza odpowiedniej mieszance naturalnych materiałów, pochodzących z okolicznych złóż gliny i piasku. Modny i uniwersalny kolor umożliwia zastosowanie cegły Indus w wielu zróżnicowanych projektach elewacji, ogrodzeń czy innych fragmentów posesji – zarówno jako ich element dominujący, jak i uzupełniający aranżację.

Dzięki gładkiej, lekko połyskującej powierzchni licowej, cegła szczególnie efektownie będzie się prezentować w projektach utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Z drugiej zaś strony, wynikające z naturalnego procesu produkcji dyskretne różnice w tonacji poszczególnych cegieł dodadzą uroku i unikalnego wyglądu inwestycjom o bardziej klasycznym, a nawet historycznym charakterze. Zaś dzięki charakterystycznej dla klinkieru wytrzymałości oraz odporności na uszkodzenia zachowają doskonałą formę co najmniej tak długo, jak cegły z doliny Indusu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY