REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Uzyskanie eko certyfikatów nie jest łatwe, ale przynosi korzyści

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 sty 2016 13:14
Uzyskanie eko certyfikatów nie jest łatwe, ale przynosi korzyści
Neopark - warszawska inwestycja otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie Excellent

Ekologiczne trendy na dobre weszły do branży budowlanej. Zasady zrównoważonego rozwoju stały się wyznacznikiem jakości inwestycji. Sukces „zielonego” budownictwa zależy jednak w dużej mierze od tego, czy powstanie i realizacja projektu będą wsparte odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

REKLAMA

Kryteria uznania budownictwa za ekologiczne określają specjalne certyfikaty. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są amerykański LEED (Leadership in Energy & Environmental Design) oraz brytyjski BREEAM (Building Research Establishment’s Environmental Assessment Method).

- Z punktu widzenia obrotu nieruchomościami, certyfikaty znacząco wpływają na podwyższenie wartości obiektów. Wynika to przede wszystkim z tego, że w „zielonych” budynkach po prostu lepiej się mieszka i pracuje, a to coraz wyraźniej dostrzegają właściciele i użytkownicy takich nieruchomości - wyjaśnia Eric Agnello, dyrektor generalny RD Bud.

Wstępny certyfikat uzyskuje się jeszcze na poziomie projektu. Potem najważniejsze dla całej inwestycji jest spełnienie kryteriów w kolejnych fazach procesu budowlanego. Kluczową rolę odgrywają tu kompetencje wykonawcy robót, na którym spoczywa zadanie stosowania procedur wynikających z warunków certyfikacji.

- Dotyczą one zwłaszcza rodzajów stosowanych materiałów budowlanych, zużycia energii i wody, wydajnej gospodarki odpadami czy redukcji zanieczyszczeń - mówi Eric Agnello i podkreśla - Szczególnie istotna jest tu dbałość o to, by koszty związane z procesem certyfikacji nie przekroczyły założeń i progu opłacalności. Wymaga to od wykonawcy doświadczenia i znajomości specyfiki tego typu inwestycji.

Do zadań generalnego wykonawcy należy między innymi takie zaplanowanie i przeprowadzenie robót, które pozwoli inwestycji bez przeszkód spełnić kryteria certyfikacji. Oprócz zagospodarowania placu budowy i jego zaplecza, odpowiada on za dobór i podpisanie umów z podwykonawcami. Muszą oni umiejętnie stosować rozwiązania konstrukcyjne i materiały budowlane, które przewiduje projekt.

- Wydajność instalacji czy zaawansowana gospodarka materiałowa to jedne z najważniejszych elementów decydujących o proekologicznych właściwościach inwestycji. Realizacja każdego kolejnego projektu tego typu pozwala poszerzać kompetencje firmy budowlanej i efektywnie dostosowywać je do coraz większych wyzwań, jakie stają przed nowoczesnym budownictwem - mówi Agnello.

W Polsce ofensywa „zielonego” budownictwa właśnie się rozpoczyna. W 2015 r. liczba certyfikowanych budynków wzrosła aż o 60 proc. w porównaniu do stanu z 2014 r. Zdaniem specjalistów w najbliższych latach ten trend się utrzyma i doprowadzi do zmian na rynku nieruchomości. Za kilka lat „zielone” certyfikaty staną się takim samym standardem, jak ISO w ocenie systemów zarządzania. W przypadku inwestycji biurowych można zaryzykować stwierdzenie, że to już się dzieje. Co więcej, nieruchomości niecertyfikowane będą coraz częściej postrzegane jako obiekty drugiej kategorii. Warto więc korzystać ze wsparcia doświadczonych wykonawców, którzy pomogą odnaleźć się na zielonym szlaku do ekologicznych inwestycji.

Przykładem eko inwestycji jest warszawska inwestycja biurowa Neopark, która otrzymała certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Projekt architektoniczny powstał w pracowni JEMS Architekci. Inwestorem jest firma Yareal, a generalnym wykonawcą RD Bud.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY