REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wszystko o podwieszanych sufitach

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 cze 2015 11:09
Wszystko o podwieszanych sufitach
fot. Armstrong krawędź Board
Wszystko o podwieszanych sufitach
Wszystko o podwieszanych sufitach
Wszystko o podwieszanych sufitach
Wszystko o podwieszanych sufitach
Wszystko o podwieszanych sufitach

Sufity podwieszane różnią się nie tylko materiałem – mogą być mineralne, drewniane lub metalowe. Różne mają też krawędzie wykończenia. Jakie wybrać do biur, hoteli czy innych miejsc użyteczności publicznej?

REKLAMA

W zależności od koncepcji aranżacji wnętrza i możliwości technicznych wybiera się konkretny rodzaj krawędzi. Najbardziej standardowe są te typu Board, kiedy płyty są nakładane od góry na widoczną siatkę rusztu nośnego lub krawędź Vector, gdy montaż odbywa się od dołu, a łączenia płyt są praktycznie niewidoczne.

Rodzaj krawędzi sufitu podwieszanego jest ważny z kilku powodów. Estetyki - gdyż zastosowanie konkretnego rozwiązania sprawi, że sufit może mieć klasyczną, modułową siatkę płyt z widoczną konstrukcją lub też wyglądać jak jednolita, gładka powierzchnia. Nie mniej ważne są jednak kwestie techniczne. W wybranych krawędziach poszczególne płyty są montowane na ruszcie nośnym od góry. Ale jeśli wysokość pomieszczenia nie pozwoli na pozostawienie odpowiedniej przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym, wówczas wybiera się płyty z krawędzią do montażu od dołu.

Poszczególne krawędzie dostępne są we wszystkich rodzajach sufitów podwieszanych: od mineralnych – tu dostępny jest największy wybór, przez drewniane, aż do płyt metalowych.

Najpopularniejsza krawędź Board

Najczęściej spotykanym modelem płyt sufitowych są te w krawędzi Board. Boki płyty są tu przycięte na prosto, a poszczególne elementy nakładane od góry na ruszt nośny, w którym poszczególne profile podtrzymujące płyty mają 24 mm szerokości. Po zamontowaniu całości powierzchnię sufitu tworzą tej samej wielkości płyty ułożone w siatkę, z widocznym od dołu rusztem nośnym. Pomiędzy poszczególnymi płytami nie ma tu wolnych przestrzeni, uskoków, czy podcięć. – Rozwiązanie to popularne jest z kilku powodów: jest ekonomiczne, szybkie w montażu i demontażu, a jednocześnie daje duże możliwości projektowe. Odpowiednie dobranie kolorystyki sufitu i rusztu nośnego pozwala wykreować ciekawą przestrzeń – zauważa architekt Anna Baczkowska, kierownik Technicznego Wsparcia Sprzedaży z firmy Armstrong. Krawędź Board dostępna jest w liniach sufitów mineralnych i metalowych.

Od góry montowane są także sufity w krawędzi Tegular. Ten rodzaj wykończenia sprawa, że sufit staje się wyraźnym elementem wystroju wnętrza, przyciąga uwagę. Sprawiają to dość wąskie (24 mm) odstępy pomiędzy poszczególnymi płytami sufitowymi. W zagłębieniu ukryty jest ruszt nośny. Dodatkowo wystająca poniżej rusztu krawędź płyty docięta jest w pionie pod kątem 15°. Taki rodzaj płyt pozwala więc architektom na zabawę formą. Częściowo widoczny ruszt nośny w zależności od zastosowanej kolorystyki może podkreślać subtelne przestrzenie pomiędzy poszczególnymi płytami, lub wtapiać się odcieniem w całość sufitu. W krawędzi Tegular znaleźć można sufity mineralne, ale
i metalowe.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY