REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Xella Polska w świecie technologii BIM

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 kwi 2015 11:46
Xella Polska w świecie technologii BIM
Nakładka Rev-X umożliwia projektantom szybki wybór optymalnych rozwiązań materiałowych, fot. Xella Polska

BIM to idea, według której wszyscy uczestnicy procesu budowlanego pracują na jednym, trójwymiarowym modelu. Xella Polska stworzyła aplikację, która pozwoli jej produktom zaistnieć w świecie technologii BIM. Umożliwi to nakładka Rev-X dla programu Revit.

REKLAMA

Od lat cała branża architektoniczno-budowlana zmierza do coraz silniejszego zintegrowania procesu projektowego z budową i późniejszym użytkowaniem obiektu. Służyć ma temu BIM (z angielskiego Building Information Modeling), czyli system modelowania informacji o budynku.

BIM wychodzi daleko poza fazę opracowywania dokumentacji projektowej. To modelowanie informacji od momentu rozpoczęcia inwestycji, poprzez projekt, realizację, użytkowanie obiektu i jego konserwację, aż po wyburzenie. Czasami nazywa się go projektowaniem 5D, bo do modelu trójwymiarowego dodaje czwarty wymiar czasu (harmonogram inwestycji) oraz wymiar finansowy (kosztorys i budżet).

W krajach anglosaskich i skandynawskich BIM jest już standardem w przypadku publicznych inwestycji. Szacuje się, że technologia BIM pozwala zaoszczędzić od 5 do 20 proc. kosztów inwestycji. W najbliższych latach będzie to również unijny wymóg. 14 stycznia 2014 roku Parlament Europejski uchwalił dyrektywę, która mówi o rekomendowaniu stosowania elektronicznych narzędzi modelujących w procesie zamówień publicznych. To zachęta, która może zrewolucjonizować prowadzenie inwestycji publicznych w całej Unii Europejskiej. Na te zmiany musi również przygotować się Polska.

BIM nie jest trójwymiarowym modelem składającym się z tylko linii, czy punktów. Tworzą go parametryczne obiekty zorganizowane w bibliotekach, przykładowo to konkretne modele okien, czy elementy murowe ścian. Biblioteki elementów mogą być tworzone przez dostawców oprogramowania, projektantów, ale również producentów materiałów budowlanych. I właśnie tutaj Xella Polska odkryła swoją szansę na zaistnienie w świecie technologii BIM.

Firma stworzyła nakładkę dla programu Revit firmy Autodesk, najpopularniejszego na świecie narzędzia wykorzystującego ideę BIM. Opracowana przez Xella Polska nakładka Rev-X to specjalna aplikacja będąca samoinstalującą się biblioteką zawierającą wszystkie materiały Ytong, Silka i Multipor. Pozwala projektantom na automatyczny dobór konkretnych bloczków, nadproży czy innych elementów w projekcie. Od razu można je zobaczyć w modelu trójwymiarowym. Równolegle dostępne są analizy ilościowe użytych materiałów wraz z ich cenami. W każdym momencie można więc wygenerować kosztorys, jak i przesłać zamówienie na zakup materiałów do odpowiednich punktów dystrybucji.

Nakładka Rev-X umożliwia projektantom szybki wybór optymalnych rozwiązań materiałowych – najlepszą grubość ściany konstrukcyjnej czy zewnętrznej, by przenosiła zakładane obciążenia, czy spełniała odpowiednie wymogi termiczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY