REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Zdrowe wnętrze. Jak poprawić jakość powietrza?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 paź 2016 14:46
Zdrowe wnętrze. Jak poprawić jakość powietrza?
Akustyczny sufit Ecophon Focus Lp użyty w przedszkolu przy biurze Allegro pozwala na zabawę z perspektywą i nadanie wnętrzu ciekawego wyglądu. Ekologiczna wełna szklana trzeciej generacji, wykorzystana do produkcji paneli, zapewnia dzieciom przyjazne środowisko, fot. Ecophone

Zwracamy coraz większą uwagę na środowisko panujące we wnętrzach. Trend ten objawia się bardziej restrykcyjnymi przepisami w zakresie produktów wykorzystywanych w budownictwie oraz powszechnym stosowaniem programów i etykiet certyfikacji budownictwa ekologicznego.

REKLAMA

Obecnie spędzamy ponad 90 proc. czasu w pomieszczeniach, dlatego warto zwrócić uwagę na jakość powietrza, jaka w nich panuje. W związku z tym, że wpływa ona na nasze zdrowie, wciąż opracowywane są coraz bardziej restrykcyjne normy emisji. Producenci wyrobów budowlanych stosowanych w pomieszczeniach nieustannie dążą więc do podnoszenia jakości oferowanych produktów poprzez ograniczenie lub eliminację lotnych związków organicznych (LZO) i innych substancji chemicznych.

Jedną z najdokładniej przebadanych substancji zanieczyszczających powietrze wewnątrz pomieszczeń jest formaldehyd (CH2O). I tak np. producent Ecophon w wełnie szklanej zastąpił środek wiążący na bazie ropy naftowej spoiwem pochodzenia roślinnego, poziom emisji  produktów jeszcze się obniżył. Producent nie wykorzystuje też dodatków pochłaniających i innych chemikaliów w celu usunięcia lub związania formaldehydu w procesie produkcyjnym. Wykorzystywanie niskoemisyjnych materiałów jest kluczowym sposobem na poprawę jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Tego typu produkty umożliwiają dostosowane do systemów certyfikacji budownictwa ekologicznego takich jak LEED, BREEAM, DGNB czy HQE.

Można podjąć szereg działań, żeby nie dopuścić do niskiej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Oczywistym rozwiązaniem jest usprawnienie wentylacji i otwieranie okien, ale lepiej rozprawić się ze źródłem zanieczyszczenia. Zgodnie ze słowami Thomasa Witterseha, eksperta z Duńskiego Instytutu Technologii: „Wentylację powinno się projektować z myślą o ludziach w budynku, a nie z powodu materiałów budowlanych”.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY