REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Wrocław z lotu ptaka: Odra się zmienia dla mieszkańców miasta

  • Autor: wroclaw.pl
  • 04 lis 2014 16:37
Wrocław z lotu ptaka, fot. wroclaw.pl

Setki milionów złotych, blisko tysiąc zatrudnionych pracowników, dziesiątki barek i ciężkiego sprzętu oraz kilkanaście tysięcy ciężarówek z betonem. Tak w liczbach wygląda przebudowa Wrocławskiego Węzła Wodnego. Inwestycje mają sprawić, że Wrocław będzie lepiej zabezpieczony przed powodzią a Odra stanie się atrakcyjniejsza dla mieszkańców. Zobaczcie wideo z lotu ptaka.

REKLAMA

Zakres prac jest ogromny, a Wrocław i Odra nie miały takich inwestycji od początku XX wieku. Projekt przebudowy Wrocławskiego Węzła Wodnego jest jednym z głównych elementów Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry. Część zadań realizuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, część Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. Instytucje te współpracują ściśle z wrocławskim Urzędem Miejskim - podaje oficjalny portal miejski, wroclaw.pl.

- Dzięki tym pracom znacznie poprawi się przepustowość, żeglowność i zabezpieczenie przeciwpowodziowe Odry a do tego rzeka stanie się bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Wrocław znowu zwróci się mocniej w kierunku Odry – mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

Teraz prace są już mocno zaawansowane, a na wszystkich budowach pracuje łącznie blisko 1000 osób. Trwa największa od ponad stu lat modernizacja i udrażnianie Kanału Powodziowego od jazu Bartoszowice do ujścia Starej Odry, budowlańcy oczyszczają też Starą Odrę i przystosowują kanał miejski do przepuszczanie większych ilości wody. Przebudowują całe koryto Odry od mostów kolejowych Poznańskich do ujścia Widawy. Na przebudowę czekają też bulwary Odry Śródmiejskiej i ciągle trwa przebudowa jazu Wrocław I, czyli tego w okolicach mostów Pomorskich. Odra po pierwszych pracach ziemnych zaczyna nabierać ostatecznych kształtów.

Zanim prace ruszyły, ekipy saperów musiały oczyścić teren Odry i nabrzeży z zalegających tam od II Wojny Światowej bomb, pocisków, granatów i materiałów wybuchowych. Powstał z tego mały arsenał, który liczył 13 bomb lotniczych, blisko czterdzieści pocisków, 62 granaty moździerzowe, broń i amunicję.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY