REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miliony na remont budynku filii UwB w Wilnie

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2018 13:20
Miliony na remont budynku filii UwB w Wilnie
fot. foter

Prawie 19 mln zł przekaże resort nauki na remont i rozbudowę budynku wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). W środę w Białymstoku umowę w tej sprawie podpisał wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin i władze uczelni. Wkład UwB w inwestycję to 4,2 mln zł.

REKLAMA

W Wilnie od 2007 roku działa wydział ekonomiczno-informatyczny Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). Wydział ma budynek, ale ze względu na zły stan techniczny nie jest on użytkowany, teraz będzie wyremontowany i rozbudowany. Będzie mieściła się w nim siedziba wydziału.

Jak podkreślał w środę minister Jarosław Gowin, filia w Wilnie jest jedyną filią zagraniczną polskiej uczelni. Władze uczelni wielokrotnie wcześniej podkreślały, że celem powołania placówki w Wilnie było podniesienie wskaźnika wyższego wykształcenia polskiej mniejszości na Litwie.

"Chciałbym podziękować panu rektorowi i całej wspólnocie akademickiej, bo państwo wzięliście na siebie ciężar realizacji misji, która powinna spoczywać na całym polskim państwie. Tą misją jest podtrzymywanie polskości na terytorium Litwy, budowa inteligenckich, intelektualnych, profesjonalnych elit polskich" - powiedział w środę wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

Gowin mówił, że dzięki 19 mln zł z ministerstwa poprawią się warunki do prowadzenia zajęć i do kształcenia młodych Polaków z Litwy, a w przyszłości - jak powiedział - być może młodych Litwinów czy Polaków z Białorusi. Wyraził nadzieję, że filia będzie się rozwijać i otwierać nowe kierunki.

Gowin podkreślił też, że Litwa jest dla Polski ważnym partnerem - jak mówił "ze względów historycznych, ale też ze względu na dalekosiężną wspólnotę strategicznych interesów, przede wszystkim w kwestii bezpieczeństwa". "Bardzo cieszymy się, że w ostatnim czasie relacje polsko-litewskie są dużo cieplejsze niż przez wiele poprzednich lat. Ale dla naszego rządu, myślę, że dla całego polskiego społeczeństwa jest bardzo ważne, żeby ci Polacy, którzy zamieszkują na terytorium Litwy, mieli poczucie, że pamiętamy o nich, że chcemy inwestować w trwanie i rozwój polskości w Wilnie i na terytorium całej Litwy" - powiedział wicepremier.

Rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski mówił, że uczelnia przez wiele lat starała się o pozyskanie środków na rozbudowę filii w Wilnie. "Dla nas jest to decyzja kluczowa, to jest tak jak być albo nie być tego wydziału" - mówił rektor. Wyraził nadzieję, że dzięki tej inwestycji filia będzie się rozwijała.

Podobnego zdania jest dziekan wydziału ekonomiczno-informatycznego UwB w Wilnie prof. Mieczysława Zdanowicz. Mówiła, że wydział jest bardzo ważną placówką "w procesie kształcenia w języku polskim młodzieży polskiej na Litwie". Dodała, że współpracuje z polskimi szkołami na Litwie, a studenci biorą udział w różnych akcjach jak np. sprzątanie cmentarza na Rossie.

Filia w Wilnie od początku miała problemy lokalowe, zajęcia odbywały się w wynajmowanych pomieszczeniach w kilku miejscach w Wilnie, co - jak informuje uczelnia - nie gwarantowało należytego komfortu studentom i pracownikom, oznaczało też dodatkowe wydatki dla uniwersytetu. Dzięki podpisanej w środę umowie wydział zyska własną siedzibę.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY