REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O Warszawie i architekturze, która budzi emocje

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 14 wrz 2017 09:11
O Warszawie i architekturze, która budzi emocje
Tytus Brzozowski to architekt i akwarelista fot. mat. arch.
O Warszawie i architekturze, która budzi emocje
O Warszawie i architekturze, która budzi emocje
O Warszawie i architekturze, która budzi emocje
O Warszawie i architekturze, która budzi emocje

Tytus Brzozowski to architekt i akwarelista, pasjonat miejskiego gwaru i drgań w architekturze. W rozmowie z Propertydesign.pl opowiada o mieście marzeń, Warszawie i swoich pracach.

REKLAMA

Kiedy myśli Pan o miejskiej przestrzeni w Warszawie to…

 …urzeka mnie proces zmiany zarówno samej przestrzeni, jak i naszych potrzeb. Dojrzewamy razem z naszym miastem, popełnimy błędy, czasem musimy się cofnąć, a miasto krok po kroku staje się bardziej przyjazne.

Jak Pan ocenia nowo powstające inwestycje w mieście nad Wisłą? Czy z tej nowej architektury są budynki, które Pana zachwyciły lub wzbudziły emocje?

Większość nowych budynków budzi moje emocje, choć rzadko mnie zachwycają. W Warszawie znajdziemy sporo porządnej współczesnej architektury – eleganckiej, mało krzykliwej. Część z tych budynków ma również ważne cechy miastotwórcze – pierzejowy układ, usługi w parterach.

Duże wrażenie robią na mnie ważne inwestycje kulturalne: Muzeum Katyńskie, Muzeum POLIN, z rozmachem przeprowadzona przebudowa biblioteki przy Koszykowej.

W projektach komercyjnych widać coraz więcej zaangażowania w harmonijne wpisywanie nowej zabudowy w otoczenie. Inwestorzy planują ogólnodostępne place, starają się zapewnić dodatkowe korzyści lokalnej społeczności. Na ścianie biurowca Spark firmy Skanska powstanie mural mojego projektu, opowiadający o historii i przeobrażeniach okolicy, w której powstaje. Obok budowy tego projektu, na Placu CytryNowym miała miejsce również wystawa akwareli mojego autorstwa.

Warszawskim współczesnym budynkiem, który zawsze mnie zachwyca, z pewnością jest siedziba Agory zaprojektowana przez pracownię JEMS.

W swoich pracach odpowiada Pan o mieście marzeń. Jakie jest to miasto z Pana snów, a szczególnie sen o Warszawie?

Moje prace poruszają się na krawędzi rzeczywistości i fantazji, teraźniejszość uzupełniam przebitkami z przeszłości, korzystam z bardzo ważnej warszawskiej cechy, czyli nostalgii. Wiele uwagi w swoich akwarelach poświęcam temu, czego w Warszawie najbardziej mi brakuje, czyli gęstemu, pełnemu gwaru i życia Śródmieściu. Stąd w moich pracach tyle XIX-wiecznych kamienic stojących przy wąskich, śródmiejskich ulicach.

Miasto ze snów jest również pełne aktywności, ludzie w nim spotykają się, chcą w nim spędzać czas. To dlatego w moich akwarelach znajdziemy tyle ludzi i to często w miejscach niecodziennych – na dachach, kominach, lewitujących gdzieś w chmurach.

Czy istnieje miejsce lub miejsca w Warszawie, które są dla Pana szczególnie wyjątkowe pod względem architektury lub klimatu miejsca?

Jest mnóstwo takich miejsc. W swoich pracach poświęcam dużo uwagi poszukiwaniom ważnych lokalnych symboli. Taką ikoniczną, wyjątkową perspektywą jest dla mnie widok na Plac Zamkowy z wieży kościoła Św. Anny, z pewnością tę rolę pełnią ujęcia na Skarpę Warszawską z praskiej strony Wisły. Charakterystycznie piętrzące się kamienice, potężne dominanty – Archikatedra, Zamek Królewski, dalej trzecie plany warszawskich wieżowców – to prawdziwe symbole Warszawy.

Na co zwraca Pan szczególną uwagę w procesie tworzenia?

Bardzo ważny jest dla mnie dobór tematu. Dużo czasu poświęcam na szkice, poszukiwania, wybór właściwego kadru.

Zależy mi na tym, żeby każda akwarela, którą wykonam, reprezentowała najwyższy poziom, na jaki mnie stać. Wszystkim swoim pracom poświęcam dużo czasu i atencji.

Istotne są dla mnie detale niedotyczące bezpośrednio konkretnych obrazów, a raczej ich „marki”, którą buduję. Swoje prace oprawiam w ramy z litego dębowego drewna, które według projektu wykonuje lokalny stolarz, dużo uwagi poświęcam organizacji wernisaży, prezentowaniu swojej wizji miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY