REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Spodek się zmieni. Roca partnerem konkursu na modernizację legendarnego obiektu

  • Autor: propertydesign.pl
  • 17 lut 2017 18:04
Spodek się zmieni. Roca partnerem konkursu na modernizację legendarnego obiektu
4 Design Days: Debata „Spodek – jak zmodernizować ikonę modernizmu?”

17 lutego na drugiej edycji 4 Design Days odbyła się debata „Spodek – jak zmodernizować ikonę modernizmu?”. Była to okazja do dyskusji o tym, jakiego Spodka chcą mieszkańcy Katowic i jakich zmian wymaga legendarny obiekt. Ważną częścią spotkania było podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Grupą PTWP SA, PTWP Event Center i firmą Roca o współpracy przy konkursach architektonicznych na modernizację części wnętrz Spodka.

REKLAMA

Wkrótce zostaną ogłoszone dwa konkursy architektoniczne na modernizację toalet i holu głównego Spodka. Roca - jedna z najbardziej znanych i szanowanych na rynku marek wyposażenia łazienek - to pierwszy partner konkursów. Firma dostarczy urządzenia, w oparciu o które zostaną przygotowane projekty modernizacji toalet.

Debata ekspertów stała się punktem wyjścia do szeroko zakrojonej dyskusji o modernizacji katowickiego Spodka - ikony polskiej architektury. Wszyscy wspólnie zastanawiali się i dyskutowali na temat tego, w jakich obszarach obiekt wymaga unowocześnienia i jak sprawić, aby każdy, kto odwiedza Spodek, czuł się tu jeszcze bardziej komfortowo.

Dyskusja rozpoczęła się wystąpieniem Wojciecha Kuśpika, prezesa zarządzającej od niedawna obiektem firmy PTWP Event Center, który krótko przybliżył historię obiektu oraz przedstawił jego dzisiejszy potencjał.

- Spodek to symbol Katowic i miejsce kultowe. Mimo niemal pół wieku istnienia jest nadal niezwykle atrakcyjny dla artystów, organizatorów różnych wydarzeń, ale też mieszkańców całego miasta. Wciąż ma ogromny potencjał, aby być jednym z najważniejszych generatorów aktywności społecznej i gospodarczej całego regionu. Jako organ zarządzający postaramy się, aby olbrzymi potencjał Spodka i MCK był należycie wykorzystany. Już przechodzimy do konkretnych działań - powiedział

Ważnym punktem dyskusji była rozmowa na temat przyszłości legendarnej hali. Stanisław Podkański, doradca prezydenta Katowic ds. architektury stwierdził, iż konieczne są rozwiązania, które odświeżą i poprawią estetykę wnętrza, a co ważniejsze - dostosują obiekt do oczekiwań współczesnego odbiorcy.

- Konkurencyjność spodka należy stale zwiększać. Pewne kwestie wymagają poprawy, jednak bardzo dużo już udało się osiągnąć. Stara, nie ekologiczna fasada została wymieniana na nowoczesną. Zachowując ikonę miasta zbudowaliśmy Międzynarodowe Centrum Kongresowe, tak aby kompleks całościowo spełniał wymagania, których sam Spodek nie spełniał. Nadal będziemy szli w tym kierunku. Miastu zależy bowiem na tym, aby Spodek nie był miejscem, które obniża standard całego kompleksu – powiedział

Do rozmów na temat przyszłości obiektu zostali zaproszeni również architekci, którzy nie mieli wątpliwości, że obiekt wymaga pewnych zmian, jednak należy je wprowadzać z dużą rozwagą. - Jestem rówieśnikiem spodka. A w tym wieku należy o siebie dbać. Spodek jako miejsce największych i najważniejszych imprez sportowych czy muzycznych w kraju, budzi emocje i wspomnienia tysięcy ludzi w całej Polsce. To odpowiedzialność, bo do ikony trzeba podchodzić z szacunkiem i z pełną świadomością z jakim obiektem mamy do czynienia. Musimy zrobić wszystko, aby proces modernizacji Spodka nie sprawił, że miejsce to zatraci swój klimat i charakter - powiedział Przemo Łukasik, architekt Medusa Group

Opinie potwierdził Tomasz Konior, architekt, założyciel Konior Studio. Dodał również, że ważnym elementem modernizacji i dostosowania Spodka do zmieniających się potrzeb jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w wokół obiektu. - Spodek to miejsce, które żyje i budzi emocje. Myślę, że nie ma wśród nas osoby, która niema wspomnienia związanego z tym obiektem. Dla miasta i zarządcy to duża odpowiedzialność. Obiekt trzeba modernizować, aby był jak najbardziej użyteczny. Plac przed Spodkiem to temat, do którego trzeba będzie wrócić.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY