Adgar stawia na Design Thinking. Za pomocą warsztatów projektuje najnowszą lokalizację Brain Embassy przy CzackiegoPropertyDesign.pl / AL - 05-06-2019 13:03


W Brain Embassy przy Al. Jerozolimskich 181B w Warszawie odbyły się warsztaty Design Thinking. Rezultatem jest mood board, który wraz z wytycznymi zostanie przekazany architektom pracującym nad projektem najnowszej lokalizacji BE przy ul. Czackiego w Warszawie. Skąd pomysł na tego typu warsztaty? Jak przebiegały i co okazało się być kluczowe w miejscu pracy? A najważniejsze - jakie będą wytyczne dla architektów? O tym rozmawiamy świeżo po warsztatach z Moniką Kaczmarczyk, dyrektor zarządzającą Brain Embassy i certyfikowanymi moderatorkami metody Design Thinking: Katarzyną Wojnar i Iwoną Niemyjską.

Najnowsza lokalizacja Brain Embassy w Warszawie będzie zlokalizowana w dawnej siedzibie Teatru Kwadrat przy ul. Czackiego. Już teraz Adgar planuje przestrzeń za pomocą warsztatów Design Thinking z użytkownikami dotychczasowych przestrzeni BE. Skąd pomysł na tego typu warsztaty?

Katarzyna Wojnar: Warsztaty Design Thinking towarzyszą nam od samego początku istnienia Brain Embassy (BE). Nazwaliśmy nasz autorski koncept co-creatingiem, a nie coworkingiem, ponieważ powstał w duchu współtworzenia, w wyniku zaangażowania i połączenia doświadczeń wielu osób. Zakochaliśmy się w tej atmosferze współpracy i chcieliśmy, aby została z nami już na zawsze. Stąd zresztą hasło przewodnie Brain Embassy, które brzmi „Be Smarter Together”. Razem jesteśmy mądrzejsi, szybciej się uczymy, unikamy różnych błędów.

Monika Kaczmarczyk: W pracy nad każdą z naszych warszawskich lokalizacji (przy rozbudowie BE Al. Jerozolimskie, przy projektowaniu BE na Postępu oraz przy ul. Konstruktorskiej) stosowaliśmy tę metodę, co przyniosło rewelacyjne rezultaty. Naturalnym więc było dla nas, że z korzyścią dla wszystkich w pracy nad projektem Brain Embassy przy ul. Czackiego także połączymy siły naszego zespołu z członkami społeczności BE, tzw. memberami. Przy tej okazji mogli przekazać nam swoje wrażenia, przedstawić wizję idealnego miejsca czy pomieszczenia do pracy, wskazać obszary do poprawy. Dla nas, jako twórcy miejsca to bezcenne informacje, które nieustannie pchają nas do przodu, powodują, że jesteśmy coraz lepsi, a w rezultacie obsypywani kolejnymi branżowymi nagrodami, co obok uznania memberów jest dla nas także szalenie miłe.

Warsztaty Design Thinking dot. najnowszej lokalizacji BE przy ul. Czackiego już za wami. Co najbardziej zaskoczyło was w trakcie warsztatów?

Katarzyna Wojnar: Nie brakowało zaskakujących momentów, to był naprawdę bogaty i odkrywczy proces. Padło mnóstwo pytań, dających pole do konfrontacji z własnymi doświadczeniami i przekonaniami. Wiele osób zdziwiło się przede wszystkim poziomem kreatywności, który wyzwoliły w nich warsztaty.

Monika Kaczmarczyk: Chciałabym zwrócić uwagę, że Kasia Wojnar i Iwona Niemyjska, certyfikowane moderatorki metody Design Thinking, przeprowadziły z dużą uważnością cały proces, umiejętnie pobudzając kreatywność uczestników, wydobywając z nich coraz to nowsze, ciekawsze i nieprzewidywalne pomysły. Zadbały przy okazji o odpowiednią rozgrzewkę, dobre nastroje i wysoki poziom energii.

Iwona Niemyjska: Wielkim zaskoczeniem był też finał, bo rozwiązanie, które jednej z grup wydawało się rewelacyjne w procesie twórczym, w etapie prototypowania okazało się nietrafione. Testujący je zarówno twórcy, jak i odbiorcy poczuli, że jednak nie tego szukaliśmy.

Katarzyna Wojnar: Bezcenne było to, że bez straty czasu i pieniędzy na wdrożenie tego pozornie dobrego produktu, mogliśmy wspólnie zrobić krok w tył i wrócić z efektem, który zadowolił wszystkich.

A co chcą użytkownicy przestrzeni BE przenieść do nowej lokalizacji? Co okazało się dla nich kluczowe w miejscu pracy?

Iwona Niemyjska: Warsztaty pokazały, że wiele z dotychczasowych rozwiązań się sprawdza i należałoby je powtórzyć. Memberzy wskazywali, że bardzo lubią zieleń i ekologiczny charakter BE, design, w pełni wyposażone kuchnie, w których można nie tylko zrobić kawę, zjeść owoce, ugotować coś, ale także usiąść i porozmawiać, bo jak wiadomo najbardziej udane są pogawędki kuchenne.

Katarzyna Wojnar: Członkowie naszej społeczności bardzo lubią także intymne budki telefoniczne, w kolejnych lokalizacjach chcieliby ich jeszcze więcej. Doceniają także odpowiednią akustykę sal eventowych, dobre wygłuszenie zamkniętych biur, duży wybór różnorodnych sal do spotkań, funkcjonalne meble szwedzkiej firmy Kinnarps - regulowane biurka, przy których mogą pracować nawet na stojąco, zbawienne dla kręgosłupa kule do siedzenia, wysokie hockery, nagrodzone reddot design award fotele Clip z miejscem na laptopa. Kluczowe są dla nich także takie kwestie jak komfort termiczny i poszanowanie zasad związanych z korzystaniem z przestrzeni; to, aby inni nie hałasowali nadmiernie i np. nie rozmawiali głośno przez telefon w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Jaki jest ostateczny rezultat warsztatów? Jakie wytyczne zostaną przekazane architektom projektującym BE przy Czackiego?

Katarzyna Wojnar: Udało nam się przygotować moodboard, przedstawiający najważniejsze dla memberów cechy sali do spotkań. Chcemy pracować wygodnie, kreatywnie, różnorodnie i nowocześnie, ale także przytulnie, bo dziś nie patrzymy już na miejsce pracy jak na biuro, a przestrzeń do życia, gdzie załatwiamy przeróżne sprawy. Memberzy poprosili o zieloną, użyteczną, piękną oraz trwałą salę, ze stołem, po którym można pisać oraz z dobrym oświetleniem, którym można sterować w zależności od potrzeb.

Rozumiem, że warsztaty Design Thinking sprawdzają się rewelacyjnie w waszym przypadku i będziecie do nich powracać?

Monika Kaczmarczyk: Wierzymy, że Design Thinking, czyli twórcze rozwiązywanie problemów skoncentrowane na potrzebach człowieka będzie kompetencją przyszłości, dlatego tak mocno rozwijamy ją w Brain Embassy. Tym razem połączyliśmy siły i memberzy zaangażowali się w kwestię dotyczącą bezpośrednio BE, ale Design Thinking stosowaliśmy wielokrotnie, chcąc pomóc przywołać świeże rozwiązania lub rozwiązać problemy samych memberów. Jesteśmy co-creatingową społecznością, która wyniosła już tyle korzyści z warsztatów Design Thinking, że na pewno będziemy do nich powracać.