REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Agnieszka Kowalska-Maksym: chcę zmieniać świat na lepszy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 lut 2017 16:23
Agnieszka Kowalska-Maksym: chcę zmieniać świat na lepszy
Agnieszka Kowalska-Maksym fot. materiały własne architekt

O projektowaniu hoteli, największym wyzwaniu i marzeniach rozmawiamy z architektką Agnieszką Kowalską-Maksym.

REKLAMA

Jak zaczęła się Pani przygoda z projektowaniem wnętrz i designem?

Miałam okazję studiować przez chwilę we Włoszech. Tamtejszy klimat, zamiłowanie Włochów do estetyki i ich poszanowanie historii zachęciły mnie do rozpoczęcia przygody z designem.

Woli Pani projektować dla indywidualnych inwestorów czy raczej instytucjonalnych?

Obiekty hotelowe i galerie handlowe projektowane są w zupełnie inny sposób niż mniejsze, prywatne inwestycje. Każdy nowy projekt wymaga indywidualnego podejścia. Z każdym inwestorem pracuje się nico inaczej. Często uzgadnianie projektu z inwestorem indywidualnym jest wygodniejsze ze względu na mocno ograniczoną liczbę osób decyzyjnych. Z kolei przy współpracy z korporacjami zwykle ma się większą dowolność i otwartość na nieszablonowe rozwiązania.

Jak dużo wnętrz hotelowych Pani zaprojektowała w swojej karierze zawodowej?

Osiemnaście hoteli w Europie z czego piętnaście zostało już zrealizowanych.

Które z nich były największym wyzwaniem, a z których jest Pani najbardziej dumna?

Myślę, że jednym z trudniejszych obiektów był Novotel Warszawa Centrum. Jeden z największych hoteli w Warszawie. Cała modernizacja odbywała się bez wyłączenia obiektu z użytku.

Jaka jest różnica w projektowaniu wnętrz prywatnych i publicznych?

Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia niezależnie od skali i rodzaju inwestycji. Należy przeanalizować kontekst, poznać potrzeby inwestora i po zebraniu wszystkich informacji postarać się opracować jedyne w swoim rodzaju wnętrze.

Projektowanie wnętrz nie polega wyłącznie na ustawianiu mebli, ale na stworzeniu koncepcji, której każdy element będzie tworzył ze sobą spójną całość. Jak ważną rolę w tej kwestii odgrywają podłogi?

Podłoga to baza, jedno z podstawowych elementów we wnętrzu. Często to właśnie typ podłogi stanowi o charakterze wnętrza i zmiana koloru czy wzoru może całkowicie odmienić odbiór pomieszczeń.

Czy łatwo jest projektować wykładziny i posadzki dla takich instytucji, jak hotele? O czym warto pamiętać planując takie przedsięwzięcie?

W hotelach istnieje przede wszystkim szereg wymagań technicznych i materiałowych, jakie muszą spełniać produkty wykończeniowe posadzki. W takich miejscach jak strefa wejściowa hotelu czy korytarze trzeba odpowiednio dopasować wzór do powierzchni wolnej podłogi. Te miejsca zwykle są wolne od mebli i wyposażenia, wzrok odbiorcy jest skierowany przede wszystkim na powierzchnię podłogi.

Współpracowała Pani z różnymi dystrybutorami i producentami. Jak wspomina Pani taką współpracę z Carpet Studio? Jak ocenia Pani marki Amtico i Ege? Czy jest coś, co Panią pozytywnie zaskoczyło w tej współpracy?Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY