REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 gru 2015 09:40
Aktualne trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych
Mariola Białachowska, Project Manager, Dział Projektów MDD

Obecnie, najbardziej odczuwalnym trendem jest projektowanie miejsca pracy zgodnie z koncepcją Activity Based Working, czyli na podstawie rodzajów aktywności pracowników. O tej koncepcji opowiada nam Mariola Białachowska, Project Manager z Działu Projektów MDD.

REKLAMA

Powierzchnia biurowa jest podzielona na strefy do wykonywania różnego typu zadań, np. kontakty z innymi pracownikami (open-space), praca wymagająca skupienia (wydzielone miejsca pracy indywidualnej, tzw. „cichej”), miejsca spotkań (niewielkie salki konferencyjne), odpoczynek i relaks (strefy chillout).

- W biurze, według tej koncepcji kluczową rolę przejmuje open-space, duże sale konferencyjne zostały zastąpione przez mniejsze salki oraz miejsca spotkań nieformalnych, zmalała rola gabinetów – co jest wynikiem spłaszczania struktur organizacyjnych firm. Najważniejszy obecnie jest szybki przepływ informacji i dobra komunikacja na różnych poziomach, która jest łatwiejsza do osiągnięcia m.in. w jednej dużej przestrzeni oraz dzięki mniej formalnym relacjom służbowym - mówi Mariola Białachowska, Project Manager, Dział Projektów MDD. - Co znaczące, w miejscu pracy pojawiły się miejsca odpoczynku i relaksu - dodaje.

Jak tłumaczy Mariola Białachowska, w biurach nadal przeważają meble minimalistyczne i nowoczesne w stylu, ale coraz częściej pojawiają się meble przypominające domowe, najczęściej w strefach wypoczynku, np. pufy, kanapy i fotele. - Stosowane meble powinny charakteryzować się elastycznością, mobilnością, uniwersalnością (chodzi głównie o wielofunkcyjność), stąd wykorzystanie ruchomych ścianek działowych, składanych stołów i krzeseł - mówi.

- Pojawiła się indywidualizacja miejsca pracy, polegająca na dostosowywaniu go do konkretnego pracownika i jego potrzeb, zarówno w zakresie jego potrzeb fizycznych, np. temperatury i oświetlenia (dzięki inteligentnym systemom sterującym tymi parametrami), jak również preferencji, jeśli chodzi o styl i godziny pracy (praca zdalna i praca elastyczna) - mówi Mariola Białachowska. - Z tym, że tzw. „hi-tech” stosowany w biurach powinien być jak najmniej widoczny, np. poprzez ukrycie przewodów elektrycznych (wi-fi) oraz stosowanie zaawansowanych mediaportów, rolet automatycznie dopasowujących się do ilości światła wewnątrz, czujników ruchu i temperatury oraz wielu innych - dodaje ekspert.

Białachowska zwraca też uwagę na to, że dziś ważny jest udział pracowników w projektowaniu swojego miejsca pracy, co jest spowodowane tym, że jest obecnie duża podaż powierzchni biurowej i co za tym idzie obowiązuje rynek najemcy, a ściślej biorąc - pracownika. I to od jego potrzeb zależy, co się znajdzie w biurze, ponieważ to on ma czuć się komfortowo w swoim miejscu pracy i to pod każdym względem.

- Podczas projektowania biura bardzo często zwraca się uwagę na zdrowie pracowników. Już nie tylko w sposób minimalny spełniane są przepisowe normy, ale wprowadza się jak najwięcej otwartych przestrzeni zachęcających do współpracy i spotkań, jak również ergonomiczne meble dopasowujące się do człowieka (elektryczne biurka, regulowane fotele), stosuje odpowiednią akustykę (szczególnie w open-space) - wyjaśnia Project Manager MDD.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY