REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Andrzej Bulanda: Budujemy tanie, tandetne Państwo

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 sty 2016 10:10
Andrzej Bulanda: Budujemy tanie, tandetne Państwo
Andrzej Bulanda, współzałożyciel pracowni Bulanda Mucha Architekci

Architekt Andrzej Bulanda, współzałożyciel pracowni Bulanda Mucha Architekci, wziął udział w sondzie architekta, którą redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła w ramach podsumowania 2015 r. Oto ocena architekta.

REKLAMA

Czy mijający rok 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Bardzo dobrym. Po raz pierwszy w historii projekt zrealizowany w Polsce dostał nagrodę Mies van der Rohe uznawaną za najwyższe wyróżnienie w architekturze. Powoli polska architektura przebija się w Europie jest zauważalna i komentowana. Powstało wiele obiektów publicznych głównie dzięki funduszom unijnym, które cieszą oko.

To nie jest oczywiście miarą wysokiej średniej, czyli architektury tła, bo ta jest dalej tragiczna. Ale jaka ma być skoro Urząd Zamówień Publicznych jest jaki jest; preferuje tandetę zarówno ideową, ale i materialną. Budujemy tanie, tandetne Państwo i nie edukujemy w dziedzinie ładu i poszanowania przestrzeni jako dobra wspólnego. Jest też coraz więcej inicjatyw zwracających uwagę na ten problem. Może coś się ruszy i w tej dziedzinie. Oczywiście piętą achillesową jest brak budownictwa socjalnego z prawdziwego zdarzenia, o cechach estetycznej prostoty.

Jaki projekt z 2015 r. zasługuje na miano projektu roku 2015 i dlaczego?

Nie wiem, to zależy od kryteriów. Nie da się wybrać nawet paru. Ta lista będzie zawsze niepełna. Jest tyle rankingów i konkursów, że wybór jest duży

Mnie niezwykle podoba się Muzeum Śląskie, chyba trochę niedoceniane...

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY