REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Anna Gebarska ze Smarttech mówi o skanerach 3D

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 maj 2015 14:06
Anna Gebarska ze Smarttech mówi o skanerach 3D
fot. Anna Gebarska, Smarttech

O skanerach 3D niezwykle zaawansowanych urządzeniach pomiarowych, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, rozmawiamy z mgr inż. Anną Gebarską, dyrektor zarządzającą w firmie Smarttech.

REKLAMA

Gdzie sprawdzą się skanery 3D? Na pewno odnajdziemy je począwszy od branży automotive poprzez digitalizację i badania obiektów muzealnych, a także analizę medyczną. Jak podkreśla Anna Gebarska ze Smarttech, skanery 3D znajdują również szereg zastosowań w branży budowlanej oraz świetnie sprawdzają się w codziennej pracy architekta.

Gebarska zwraca uwagę, że w budownictwie i architekturze swoje miejsce odnalazły dwa typy skanerów 3D - skanery laserowe dalekiego zasięgu oraz optyczne oparte na skanowaniu 3D  światłem strukturalnym. - Połączenie zalet obu skanerów 3D pozwala na zoptymalizowanie pracy i wykorzystanie tego co najlepsze daje nam technologia 3D - przekonuje.

Gebarska podkreśla, że optyczne skanery 3D  pozwalają na pozyskanie dokładnych informacji o kształtach obiektów, uszczerbkach w konstrukcji a także strukturze budynku włącznie z odwzorowaniem koloru. - Przy użyciu skanera 3D cały proces pomiarowy zajmuje tylko kilkanaście minut - nadmienia.

Natomiast skanery dalekiego zasięgu pozwalają na pozyskanie ogólnego wyglądu budynku lub całego placu budowy i dokonanie niezbędnego wymiarowania. Co jak podkreśla Gebarska znacznie ułatwia pracę architekta. - Skanowanie 3D dalekiego zasięgu jest niezwykle pomocne jeśli chodzi o wszelkie prace architektoniczne prowadzące do powstania lub przebudowy istniejącej bryły budynku. Możliwym jest również porównanie uzyskanej dokumentacji 3D z dostępnymi planami danego budynku - twierdzi i dodaje, że dzięki temu bardzo precyzyjnie i obrazowo można określić różnice między planami a stanem faktycznym, zaś kontrola może odbywać się na każdym etapie budowy. - Pozwala to na ograniczenie kosztów i uniknięcie ewentualnych konsekwencji prawnych - przekonuje.

W Polsce powszechnym jest już stosowanie norm ISO. - Skanery 3D pozwalają na bardzo dokładną analizę w porównaniu do  tradycyjnych metod, które wymagają czasu i zaangażowania wielu osób - mówi i dodaje, że pozyskane dane mogą być od razu przesyłane pocztą elektroniczną do wszystkich kontrahentów w formie przekrojów 2D i 3D, widoków aksonometrycznych i perspektywicznych. - Daje to pełną kontrolę nad całym procesem architektom i wszystkim osobom zaangażowanym w prace budowlane - podkreśla.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY