REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekci przed decyzją: projektować dobrze czy tanio?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 sie 2014 13:00
Architekci przed decyzją: projektować dobrze czy tanio?
Krzysztof Zalewski, fot. Janina Tyńska

W rodzimych realiach architekci muszą często decydować czy projektować dobrze - uzyskując ciekawe rozwiązania przestrzenne, czy tanio: ekonomicznie i "ekologicznie" - twierdzi dr inż. arch. Krzysztof Zalewski, właściciel biura projektowego Zalewski Architecture Group.

REKLAMA

Jak zauważa dr inż. arch. Krzysztof Zalewski, codziennością architekta jest zmaganie się z czynnikiem kosztów realizacji obiektu oraz kosztów eksploatacji, które stają się dominujące w obiektach o małej skali - w tym niewielkich obiektach biurowych.

 - Wyeksponowanie aspektu "wydajności" w budynku zbyt często poświęca istotę architektury: tworzenia przestrzeni inspirującej i przyjaznej użytkownikowi - w imię generowania maksymalnej powierzchni użytkowej - podkreśla Krzysztof Zalewski.

Architekt zwraca uwagę, że często w skutek dążenia do rozwiązań "zeroenergetycznych" uzyskiwany jest obiekt "zeroarchitektoniczny". - Architektura projektowana pod kątem ekonomii, stanowi jednak "opakowanie zastępcze" - karykaturę samej siebie - zaznacza.

Krzysztof Zalewski twierdzi, że takie podejście przynosi uszczerbek komfortowi i wygodzie, ale w szczególności ma niekorzystny wpływ na aspekt emocjonalny i duchowy. Zwłaszcza jeśli dotyczy projektowania przestrzeni biurowej. - Nie trzeba dodawać, że czynniki te niekorzystnie oddziałują na jakość i wydajność pracy, poziom kreatywności i zdrowie pracowników, a więc wartości, które powinny mieć znaczenie kluczowe w projektowaniu biura - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY