REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architekci z NArchitekTURA oceniają polską architekturę w 2015 r.

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 sty 2016 12:55
Architekci z NArchitekTURA oceniają polską architekturę w 2015 r.
Bartosz Haduch, Michał Haduch z NArchitekTURA

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2015. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Prezentujemy wypowiedź Bartosza Haducha i Michała Haducha z pracowni NArchitekTURA.

REKLAMA

Czy rok 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury?  

Ubiegły rok był wyjątkowo udany. W maju szczecińska filharmonia (arch. Estudio Barozzi Veiga) została uhonorowana najważniejszym europejskim branżowym wyróżnieniem – Nagrodą Miesa van der Rohe. We wrześniu weszła w życie wyczekiwana od wielu lat ustawa krajobrazowa, która nareszcie daje nadzieję na uporządkowanie chaosu reklamowego w polskich miastach. W minionym roku pojawiło się również wiele interesujących publikacji m. in. „Ukryty modernizm. Warszawa według Christiana Kereza” wydawnictwa Karakter, album „Form follows freedom” wydany przez MCK w Krakowie czy polskie wydania kolejnych tekstów Le Corbusiera czy Juhaniego Pallasmy, przygotowane przez warszawskie Centrum Architektury i Instytut Architektury w Krakowie. Odbyło się sporo ciekawych wystaw jak choćby siódma edycja „Warszawy w Budowie” – „Spór o odbudowę” czy prezentacja prac znanego włoskiego projektanta Alessandro Mendiniego w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Przede wszystkim jednak powstało wiele wartościowych realizacji.

Jakie realizacje zasługują na miano projektu roku 2015?

Wśród budynków użyteczności publicznej na szczególną uwagę zasługuje CKK Jordanki w Toruniu (arch. Menis Arquitectos) – wielofunkcyjny obiekt o niezwykłych rzeźbiarskich formach wyrosły z dwóch jakże odległych inspiracji: wulkanicznego charakteru Wysp Kanaryjskich i toruńskiej gotyckiej architektury ceglanej. To niezbity dowód, że dobra architektura w Polsce powstaje coraz częściej także w mniejszych miastach.

Wśród obiektów o charakterze komercyjnym należy wyróżnić natomiast siedzibę Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach autorstwa pracowni JEMS Architekci. To doskonały przykład harmonijnego wkomponowania dużej kubatury w otaczający krajobraz oraz ukoronowanie wysiłków na rzecz rewitalizacji centrum Katowic w ramach tzw. Strefy Kultury.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY