REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura odegrała ważną rolę w postrzeganiu Śląska

  • Autor: wnp.pl
  • 27 lut 2015 13:01
Architektura odegrała ważną rolę w postrzeganiu Śląska
Tomasz Konior, fot. Magda Wunche

Tomasz Konior mówi o szansach na zmianę przemysłowego oblicza Śląska. Jako wielkie atuty podaje kulturę, różnorodność i bazę jaką jest przemysł. W rozmowie z Wnp.pl zauważa poczucie dumy wśród Ślązaków.

REKLAMA

Ważną szansą rozwoju i zmiany wizerunku Śląska według architekta Tomasza Koniora jest kultura. - Katowice, które słyną z muzyki, w znacznym stopniu budują swoją pozycję w oparciu o wydarzenia i miejsca z nią związane. Z optymizmem obserwuję jak miasto z tego korzysta. Gdy jest festiwal lub koncert w nowej siedzibie NOSPR, to hotele są pełne, a taksówkę czy stolik w restauracji trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Kalendarz imprez ma coraz większe znaczenie dla lotniska w Pyrzowicach. Śląsk utrwala swoją pozycję na mapie turystyki muzycznej - staje się celem podróży fanów i melomanów.

Na Śląsku pojawia się bardzo pożądane poczucie dumy. Śląsk staje się adresem wielu konferencji i targów - tu odbywa się coraz więcej unikalnych zdarzeń. Znakomitym przykładem są mistrzostwa świata gier komputerowych, na które przyjeżdżają tysiące gości z całego świata - mówi Tomasz Konior w rozmowie z portalem Wnp.pl

Dla regionu przemysł wciąż pozostaje bazą. Teraz ważne jest odbudowanie miejskiej aktywności, a ta nie może się opierać na jednej dziedzinie. Trzeba stawiać na różnorodność. Tutaj zwykle działa efekt synergii. W tym zakresie na Śląsku i w Katowicach jest jeszcze mnóstwo do zrobienia.

Architekt zauważa też braki i bariery - Bez wątpienia brakuje atrakcyjnych centrów miast, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych. Uważam, że zdecydowanie trzeba postawić na jakość śródmieść. Centrum nie tylko stanowi wizytówkę miasta, ale przede wszystkim zaspokaja potrzeby i pobudza do działania. Przy budowie infrastruktury za mało uwagi i troski wkłada się w jakość przestrzeni publicznych, które w moim przekonaniu bardziej wpływają na atrakcyjność miasta niż same budynki.

Tomasz Konior podkreśla, że architektura odegrała ważną rolę w postrzeganiu Śląska jako nowoczesnego regionu. Jest ona przykładem śmiałych wizji, które jednak narobiły nam sporo kłopotu w zachowaniu miejskiej tożsamości - mówi architekt.

Zapytany o warunki jakie powinno spełniać centrum dużego miasta, Tomasz Konior wskazuje przede wszystkim spełnianie ambicji mieszkańców i oczekiwań odwiedzających. - Wysoka jakość oferty, bogaty zakres usług i różnorodność funkcji na stosunkowo niewielkim obszarze wymaga zwartej zabudowy. Ogromne znaczenie mają przyjazne przestrzenie publiczne: zwykle tradycyjny plac staje się sercem miasta - mówi Tomasz Konior.

Krwiobieg tworzą atrakcyjne ulice, które wypełnia życiodajna energia. Bez tych cech trudno myśleć o właściwej randze i funkcji śródmieścia. Magnetyzm i nobilitująca aktywność to cechy, które przyciągają ludzi do centrum. Dla przykładu ważna aleja Korfantego takich cech nie spełnia.

Z nadzieją patrzymy na Strefę Kultury. Chociaż w strukturze powiela stare wzorce, jednak skala i ranga wydarzeń, wysoka kultura i zorganizowana przestrzeń publiczna otwiera szanse na przyciągnięcie nowej jakości do centrum i powstanie wokół dynamicznego, zrównoważonego fragmentu miasta. Katowice, choć nie jest to łatwe zadanie, robią ogromny progres, coraz częściej odczuwamy wielkomiejską atmosferę.

Najważniejsze potrzeby związane z dalszą przebudową i rewitalizacją regionu to według Koniora równowaga niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania miast. Według architekta czas transformacji pogłębił skalę problemu. - Teraz trzeba nadrabiać zaległości. Praktycznie odbudować świadomość mieszkańców, że miasto w swej istocie jest wartością. W tym procesie - w konsekwentnym i przemyślanym działaniu widzę szansę na zmianę oblicza Śląska - mówi architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY