REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Architektura wraca do głównego nurtu

  • Autor: humanmag.pl
  • 02 cze 2016 14:15
Architektura wraca do głównego nurtu
fot. Marysia Maćków

O Nowych Żernikach i zmianie myślenia o architekturze, oraz roli jaką ma odegrać w tym Wrocław jako Europejska Stolica Kultury, opowiada Zbigniew Maćków, kurator ESK 2016 ds. architektury.

REKLAMA

Osiedle Nowe Żerniki to główny program architektonicznej części ESK 2016. Po co je budujecie?

Zbigniew Maćków, kurator ESK 2016 ds. architektury: Zastanawialiśmy się jakiś czas temu nad kondycją architektury we współczesnym polskim mieście i doszliśmy do wniosku, że nie jest tak pięknie i różowo, a wolny rynek nie przejął wcale wszystkich obowiązków na siebie. Świetnie w tę dyskusję wpisał się Filip Springer pisząc książkę „13. pięter", w której dochodzi do wniosków, jakie i my wysnuliśmy. Problem mieszkania jest dziś definiowany przez abstrakcyjne pojęcie „zdolności kredytowej", która nijak ma się do wyzwania, jakim jest zaspokojenie podstawowej ludzkiej potrzeby posiadania dachu nad głową i życia w dobrej przestrzeni. Nowe Żerniki, ze swoim nawiązaniem do tradycji WuWa, mają pokazywać, że na wyzwania związane z budowaniem przestrzeni do życia, można odpowiedzieć inaczej. Lepiej.

Ile trwały prace nad projektem?

Prace koncepcyjne nad projektem zaczęliśmy w 2009 roku. W 2011 ruszyły warsztaty, których zadaniem było stworzenie planów tego, jak to osiedle ma wyglądać. Po drodze Wrocław został Europejską Stolicą Kultury i okazało się, że Nowe Żerniki wspaniale wpisują się w hasło „Przestrzenie dla piękna”, które niesie ze sobą na sztandarze ESK. Naturalne było włączenie naszego projektu do programu wydarzenia, ale nie było tak, że stworzyliśmy go na tę okazję i nie będzie tak, że zamkniemy go z końcem 2016 roku.

Przeczytaj więcej: O Nowych Żernikach i zmianie myślenia o architekturze

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY