REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bartłomiej Kisielewski ocenia polską architekturę w 2015 r.

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 sty 2016 12:45
Bartłomiej Kisielewski ocenia polską architekturę w 2015 r.

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła wśród architektów sondę podsumowującą rok 2015. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Prezentujemy wypowiedź Bartłomieja Kisielewskiego z Horizone Studio.

REKLAMA

Czy rok 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

Ubiegły rok, podobnie jak ostatnie lata, pokazał stale poprawiającą się kondycję polskiej architektury. W końcu na architektonicznej mapie Europy pojawił się budynek zrealizowany w Polsce, który zdobył jedną z najważniejszych nagród architektonicznych.

Choć filharmonia w Szczecinie jest autorstwa zagranicznego zespołu, to przecież w jej powstanie zaangażowani byli też Polacy. Wierzę, że doświadczenia zdobyte przy tym i podobnych inwestycjach, stale przyczyniają się do wzrostu świadomości architektonicznej inwestorów, społeczności lokalnej i samych architektów. Bez tej świadomości nie ma zapotrzebowania na dobrą architekturę.

Jakie realizacje zasługują na miano projektu roku 2015?

W związku z zamknięciem perspektywy finansowej środków UE, rok 2014 obfitował w Polsce w zakończenie realizacji wielu spektakularnych budynków. W ubiegłym, 2015 roku, trudno jest mi wskazać jeden budynek, który wyraźnie należałoby wyróżnić na tle pozostałych. Dlatego zwróciłbym uwagę raczej na pozytywne zamierzenia rewitalizacyjne i urbanistyczne konsekwentnie realizowane przez miasta.

Na uwagę zasługuje zmiana fragmentu Katowic, ze zrealizowanym Muzeum Śląskim, siedzibą NOSPR i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Tyle dobrych budynków, tak blisko siebie.

W Krakowie natomiast 2015 rok uruchomił szereg inicjatyw projektowania partycypacyjnego, w tym projekt “Superścieżki”, który ma zmienić oblicze półkilometrowej przestrzeni wzdłuż ruchliwej al. Powstania Warszawskiego. “Superścieżka”, będąca inicjatywą oddolną, ma zrewolucjonizować sposób myślenia o jakości współczesnej przestrzeni publicznych w mieście, dlatego wiążemy z nim tak duże nadzieje.

Bartłomiej Kisielewski będzie prelegentem podczas 4 Design Days w Katowicach. Weźmie udział w sesji: Zielone budynki. Nowe wyzwania dla architektów i projektantów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY