REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Biophilic design to przyszłość projektowania wnętrz?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 10 lut 2017 10:21
Biophilic design to przyszłość projektowania wnętrz?

Olivier Heath, założyciel i głównodowodzący w Heath Design Ltd., to ekspert od biophilic design. Jego zdaniem istota efektywnego budownictwa to nie korzystanie z zaawansowanych technologii, ale koncentracja na człowieku, potrzebach oraz zdrowiu.

REKLAMA

Biophilia (biofilia) w dosłownym tłumaczeniu to „miłość do natury”. To określenie zostało spopularyzowane przez amerykańskiego biologa Edward O. Wilson, kiedy zauważył proces przenoszenia się ludzi ze wsi do miast. Biofilia odnosi się do ludzkiej fascynacji naturą oraz jej procesami. Życie w zgodzie z naturą jest też naszym naturalnym dziedzictwem. Dopiero od 150 lat jesteśmy społeczeństwem bardziej zurbanizowanym, w skutek czego tracimy bezpośredni kontakt z przyrodą, a to z kolei odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu.

- Biophilic design bada w jaki sposób zastosowanie elementów przyrody oraz jej procesów wpływa na design produktów wprowadzanych na rynek – takich, z których korzystamy na co dzień w pracy oraz domu - mówi Oliver Heath założyciel Heath Design Ltd.

Oliver Heath, dzięki znakomitym umiejętnościom medialnym i prezentacji, od 1998 r. występuje w programach telewizyjnych, pracując dla wielu kanałów, m.in. BBC, ITV, Channel 4, Discovery Channel oraz norweskiego kanału TV2. Ostatnio wystąpił w programie BBC DIY SOS, jego występ otrzymał nominację do nagrody BAFTA. Jako certyfikowany rzeczoznawca programu Domestic Energy and Green Deal często występuje jako rzecznik prasowy brytyjskiego Departamentu ds. Energii i Zmiany Klimatu (DECC), funduszu Energy Saving Trust, a także Programu Działania ds. Zasobów Odpadowych (ang. WRAP). W tym roku Heath weźmie udział jako prelegent podczas 4 Design Days, w trakcie których opowie o swoich ideach. Więcej na www.4dd.pl.

- Od lat 80. XX wieku prowadzone są liczne badania, które mówią o korzyściach płynących z zastosowania wzorów biophilic design. Elementów, które odgrywają ważną rolę przy projektowaniu budynków opieki zdrowotnej, naszych domów oraz biur. Wynikiem ich wdrożenia jest redukcja poziomu stresu, polepszenie produktywności, kreatywności, samopoczucia oraz zmniejszenia liczby absencji w pracy - opowiada projektant.

Heat dodaje także, że jako rozwijająca się nauka oraz styl biophilic design, jest to temat który wymaga wzmożonej dyskusji oraz podjęcia działań przez organizacje – w pierwszej kolejności firmy takie jak Interface, Amazon, Google oraz Apple.

Według niego istnieją trzy podstawowe zasady projektowe, które polepszają nasz kontakt z przyrodą.

- Po pierwsze jest to bezpośredni kontakt z naturą: polepszanie naszego kontaktu z realnymi formami natury jak drzewa, rośliny, światło naturalne, woda, zmiana pór roku oraz ruch powietrza. Dzięki próbie włączenia elementów przyrody oraz zaangażowania wszystkich ludzkich zmysłów, mamy wpływ na odczucia ludzi we wnętrzu - mówi Heath.

Druga ważna kwestia to pośredni kontakt z naturą: zastosowanie naturalnych materiałów, ich tekstur, koloru, kształtów oraz wzorów naśladujących naturę. Według badań, tam gdzie użycie bezpośredniego kontaktów z naturą jest niemożliwe, powinniśmy zadbać o elementy naśladujące. Pozytywne doświadczenia prowadzą do zdrowszego oraz szczęśliwszego życia w miejscu gdzie mieszkamy i pracujemy.

- I po trzecie: wnętrza dla ludzi. Projektując bezpośrednie bądź pośrednie wzorce, wpływamy na ludzką reakcję, której towarzyszy ekscytacja, motywacja oraz kreatywność, a także skupienie oraz regeneracja. Ważne jest, aby rozpoznawać proste potrzeby oraz szukać możliwości stosowania we wnętrzach wzorów biophilic design. To znajdzie przełożenie na redukcję stresu, polepszenie zdrowia psychicznego oraz zmniejszenia zachorowań - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY