REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Bogusław Barnaś: Entuzjazm i pasja podstawą dobrego projektu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 paź 2015 11:13
Bogusław Barnaś: Entuzjazm i pasja podstawą dobrego projektu
fot. Bogusław Barnaś, założyciel BXBstudio

Nie skończyli jeszcze 40., ale na swoim koncie mają już szeroko doceniane projekty. Czy w dzisiejszych realiach trudno osiągnąć sukces pytamy czołowych polskich architektów młodego pokolenia. Dziś odpowiada Bogusław Barnaś, założyciel BXBstudio.

REKLAMA

Projektujemy przestrzeń, która zawsze powinna być dobra, funkcjonalna, estetyczna, ekonomiczna czy ekologiczna. Kreatywność będzie równie istotna przy projektowaniu fabryki czy filharmonii. Zmienia się skala, rozmach, budżet, funkcja, technologia, natomiast nasze podejście powinno być zawsze niezmienne, pełne pasji i twórczego entuzjazmu. To siedzi w naszej głowie i jest istotą dobrego projektu i udanego biznesu. Tam, gdzie zaczyna się biznes bez myśli twórczej, tam w mojej ocenie kończy się architektura.

Jednym z wyznań jest poszukiwanie polskiej tożsamości we współczesnym designie. Definiowanie i odkrywanie polskiego stylu w architekturze współczesnej, w odniesieniu do polskiej kultury, historii, tradycji, czy sztuki. Wyzwaniem jest też kształtowanie wizerunku architekta jako zawodu zaufania publicznego i promowanie architektury jako ważnej dziedziny życia kulturalnego.

Kolejna kwestia to rewitalizacja zdegradowanego krajobrazu - zarówno polskiej wsi, jak i o polskich miastach, które w czasach PRL i późniejszej transformacji ustrojowej zostały poddane niebywałej destrukcji zarówno w obszarze urbanistyki, jak i architektury. Z kolei czas transformacji i zagubienia w nowej kapitalistycznej rzeczywistości zafundowały nam krajobraz pełen reklam, czy wesołej nowobogackiej twórczości opartej na zasadzie ślepego naśladownictwa importowanych wzorców.

Kolejnym wyzwaniem jest wpływ młodego pokolenia architektów na proces legislacyjny tak, aby zażegnać absurdy administracyjne. Ważne będzie poprawienie źle napisanych planów miejscowych czy stworzenie spójnego, przejrzystego i prostego prawa budowlanego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY