REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Centra handlowe - ich problemy i miastotwórczy charakter

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 kwi 2014 16:34
Centra handlowe - ich problemy i miastotwórczy charakter
Marek Arciszewski, architekt, współzałożyciel Studio Quadra

O aktualnych projektach Studio Quadra - w Blue City i Centrum handlowym CK 61, o światowych projektach takich jak Eaton Centre w Toronto, a także o ważnej roli Domów Towarowych Centrum, problemach Pasażu Wiecha i o tym, czy Złote Tarasy wykorzystują swój miastotwórczy potencjał - rozmawiamy z Markiem Arciszewskim, architektem i współzałożycielem biura Studio Quadra.

REKLAMA

Nad jakimi projektami pracuje obecnie Studio Quadra?

Jestem teraz zaangażowany w dwa duże projekty. Pierwszy to trwająca przebudowa dwóch pięter w warszawskim centrum handlowym Blue City. Inwestycja polega na przeniesieniu food court’u z poziomu +1 na +2. W ten sposób na pierwszym piętrze powstanie miejsce na nową powierzchnię handlową.
Blue City to skomplikowane wielopoziomowe centrum, w którym wyższe poziomy muszą być dobrze wykorzystane i zaaranżowane, by zachęcały klientów do ich odwiedzenia. Wprowadzone przez nas zmiany korzystnie wpłyną na funkcjonowanie galerii i znacząco poprawią komunikację.

Drugi projekt to modernizacja i rozbudowa Centrum Handlowego CK 61 przy Al. Krakowskiej w Warszawie. Zaplanowaliśmy tam połączenie istniejących budynków w jedno, duże centrum handlowe. Myślę, że będzie ono stanowiło najważniejszy punkt handlowy tej części dzielnicy Włochy. To naprawdę ciekawy projekt, obecnie jesteśmy na etapie oczekiwania na pozwolenie na budowę. Uczestniczymy też w innych projektach, ale jeszcze nie o wszystkim możemy mówić.

Czego oczekują inwestorzy nieruchomości komercyjnych od architektów i jak zmieniły się te oczekiwania po kryzysie?

Jestem zdania, że kryzysu w Polsce nie było. Mamy natomiast długotrwałe spowolnienie gospodarcze. Widać, że nie wszyscy inwestorzy szybko decydują się na realizację planowanych projektów. Wielu podchodzi o wiele bardziej zachowawczo do inwestycji, co jest niekorzystne dla rynku nieruchomości. Decyzje inwestycyjne są podejmowane przez pryzmat zestawienia finansowego, a nie przez pryzmat potencjału, jaki zapewniają innowacyjne rozwiązania projektowe. Architekci natomiast, chcąc odpowiedzieć na zmieniające się oczekiwania klienta, sięgają do coraz bardziej nowoczesnych, a jednocześnie ekonomicznie korzystnych rozwiązań i skuteczniejszego łączenia tkanki miejskiej z obiektami komercyjnymi. Nie zawsze się to udaje.

Dlatego, że inwestorzy nie chcą zainwestować określonej sumy?

Raczej chodzi o duże ryzyko podejmowane przez inwestorów. Są ostrożni, niektóre inwestycje muszą czekać na lepsze czasy.

Jak sprawić, aby biurowe fragmenty miast żyły przez całe dnie?

Mamy przykłady miast, które cierpiały, gdy funkcjonowały jedynie za dnia lub w godzinach wieczornych, bo biurowe centra pustoszały.
Obiekty centrotwórcze są często budowane poza obszarami miejskimi, przykładem są centra handlowe. Mają wielkie oddziaływanie na otoczenie, ale nie zawsze są tak planowane, aby wokół nich tworzyła się wielofunkcyjna tkanka miejska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY