REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Co robić, aby typowo biurowe dzielnice nie wyludniały się

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 sie 2014 10:22
Co robić, aby typowo biurowe dzielnice nie wyludniały się
Adam Białobrzeski, architekt, FAAB Architektura

- Problem cyklicznego wyludniania się tzw. „dzielnic biurowych”, to zagadnienie, z którym zmagają się architekci i urbaniści od wielu lat na całym świecie - mówi Adam Białobrzeski, architekt z FAAB Architektura.

REKLAMA

Swego czasu, za sztandarowe i zarazem negatywne przykłady zjawiska wyludniania się dzielnic typowo biurowych, uznawano, zagospodarowywaną początkowo bardzo chaotycznie, dzielnicę La Défense w Paryżu (budowa od 1958), czy też kompleks biurowy Canary Wharf we wschodnim Londynie (początek realizacji w 1988). Doświadczenia, zebrane w związku z tymi i innymi, podobnymi projektami, pozwoliły na wypracowanie nowego modelu realizacji takich przedsięwzięć.

Kluczem do sukcesu według Adama Białobrzeskiego jest różnorodność funkcjonalna, ogólnodostępna  i atrakcyjna przestrzeń publiczna, zintegrowanie nowo powstającego założenia z istniejąca tkanką miejską. - Opierając się na tych zasadach, we francuskim Saint-Etienne, zrealizowano kompleks Cite Des Affaires, zaprojektowany przez biuro architektoniczne Manuelle Gautrand Architecture - mówi Białobrzeski.

Wyróżnikiem tego zespołu jest m.in. wolna od ruchu kołowego przestrzeń publiczna, składająca się z przenikających się placów narożnych i wewnętrznych dziedzińców, wzbogaconych dodatkowo o przejścia, tnące partery budynków. Układ ogólnodostępnych ciągów pieszych zapewnia możliwość swobodnego przechodzenia przez zespół obiektów, praktycznie w dowolnym kierunku, co pozwala na uniknięcie syndromu wewnątrzmiejskiej „wyspy”.

- Założeniem podobnym ideowo, jest pekiński kompleks Linked Hybrid, autorstwa biura Steven Holl Architects - podaje kolejny przykład architekt Adam Białobrzeski.

Zespół budynków o powierzchni 220.000 m kw., zawiera biura, powierzchnie handlowe i wystawiennicze, apartamenty, restauracje, hotel i kino oraz przedszkole. W centrum układu, zrealizowano ogólnodostępną i wielofunkcyjną przestrzeń publiczną, z której korzystać mogą użytkownicy w różnym wieku. Korty tenisowe, boisko do koszykówki, skatepark to propozycja dla bardziej aktywnych użytkowników. Platforma do uprawiania tai-chi, kawiarnie ulokowane w zabudowie o charakterze pawilonowej, zieleń z całą pewnością stanowią wartościowe urozmaicenie. Trzeba też wspomnieć o płytkim zbiorniku wodnym, który w sezonie zimowym, zamieniany jest w lodowisko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY