REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Colliers International: Rośnie zapotrzebowanie na elastyczne i innowacyjne biura

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 paź 2017 09:00
Colliers International: Rośnie zapotrzebowanie na elastyczne i innowacyjne biura
Sylwia Pędzińska, dyrektor Działu Workplace Innovation w Colliers International fot. mat. prasowe

W Polsce pojawiają się coraz śmielsze aranżacje przestrzeni biurowej, które nie ustępują jakością i pomysłowością wielu zagranicznym biurom. Coraz większe zainteresowanie wzbudza koncepcja „Activity Based Working” i metoda „agile”, które mogą zmienić rzeczywistość biurową nie do poznania. Już teraz biura w Polsce coraz częściej są indywidualnie projektowane pod specyficzne potrzeby firm - mówi Sylwia Pędzińska, dyrektor Działu Workplace Innovation w Colliers International.

REKLAMA

Przestrzeń biurowa wpływa na efektywność pracy zespołu. - Zadowoleni pracownicy są nawet o 30 proc. bardziej produktywni i trzykrotnie bardziej kreatywni. Co więcej, niska wydajność pracowników spowodowana stresem i depresją obniżyła zysk co trzeciej firmy na świecie (dane The Economist Intelligence Unit). Dlatego część pracodawców inwestuje w bardziej przyjazne przestrzenie biurowe i zapewnia swoim pracownikom zajęcia relaksacyjne i szkolenia z radzenia sobie ze stresem. Programy wellness są na czele inicjatyw podejmowanych przez 85 proc. firm ankietowanych przez firmę Colliers - wskazuje Sylwia Pędzińska, dyrektor Działu Workplace Innovation w Colliers International.

Wraz z rozwojem technologii i pojawieniem się nowej generacji pracowników, zmienia się również charakter i dynamika pracy. Aby w pełni wykorzystać potencjał zespołu i spełnić potrzeby jego członków, wiele firm odchodzi od tradycyjnego układu biura i decyduje się na gruntowne zmiany w środowisku pracy.

Na różne okazje

Zdaniem Pędzińskiej, coraz widoczniejszym trendem, który przyszedł do nas z Zachodu jest projektowanie biura zgodnie z koncepcją „Activity-Based Working”, której celem jest dopasowanie przestrzeni do wykonywanych zadań. W wielofunkcyjnym biurze powstają specjalnie przygotowane strefy przeznaczone do pracy indywidulanej w skupieniu lub pracy zespołowej, kreatywnego rozwiązywania problemów, powstawania nowych pomysłów, czy też odpoczynku.

Od projektu do projektu

Na Zachodzie nowoczesne i elastyczne biura są miejscem pracy głównie firm z branży technologicznej, ale takie rozwiązania znajdziemy również w branżach uważanych za bardziej tradycyjne. - Przykładowo, jeden ze znanych banków w Holandii oparł organizację pracy na metodzie „agile”. Pracownicy tworzą kilku lub kilkunastoosobowe zespoły zadaniowe i technologiczne, które na współdzielonej przestrzeni wspólnie pracują nad konkretnymi usługami. Atutem takiego podejścia są synergie wynikające m.in. z integracji procesów biznesowych i IT oraz łatwiejsza komunikacja między różnymi działami firmy - zauważa ekspert.

System pracy zadaniowej z udziałem pracowników z różnych działów i krajów powoli upowszechnia się również w Polsce. - Firmy będą kładły coraz większy nacisk na współpracę i kreatywność, dlatego w najbliższej przyszłości będzie rosło zapotrzebowanie na elastyczne i innowacyjne biura - dodaje.

Activity-Based Working czy agile?

Aranżacja powierzchni biurowej musi współgrać z potrzebami i specyfiką działalności danej firmy. - Może się też okazać, że jeśli specyfika pracy nie wymaga od pracowników mobilności i wykonywania różnorodnych zadań, to model „Activity-Based Working” lub „agile” może się w organizacji nie przyjąć. Obie koncepcje dają jednak szansę podniesienia wydajności pracowników firm z różnych branż, nie tylko innowacyjnych - zauważa.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY