REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Coraz więcej biurowców będzie korzystać z inteligentnych usług

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 30 sie 2016 13:39
Coraz więcej biurowców będzie korzystać z inteligentnych usług

Nowoczesne, efektywne powierzchnie biurowe rozwijane zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju i spełniające wysokie wymagania energetyczne to już standard na polskim rynku, wykształcony zarówno na skutek rosnącej świadomości i wymagań najemców, jak i zmieniających się warunków prawnych – mówi Bartosz Kwilman, Vice Head of Facility Management z firmy General Property.

REKLAMA

Budynek biurowy to skomplikowany mechanizm, do regulacji którego niezbędne są: wiedza i wieloletnie doświadczenie. Tylko takie połączenie kompetencji warunkuje wypracowanie wartości zarówno dla właściciela budynku, jak i dla najemców powierzchni biurowych, którzy będą mieli gwarancję możliwie najbardziej efektywnego funkcjonowania obiektu, a przy tym efektywności kosztowej i wysokiej wydajności pracujących na danej powierzchni osób.    

- Nowa ustawa o efektywności energetycznej przyjęta przez polski rząd, czy liczne szkolenia dla najemców z zakresu efektywności powierzchni biurowej podnoszące ich świadomość to jedne z najważniejszych czynników wpływających na ewolucję polskiego rynku nieruchomości. Obecnie właściciele biurowców stoją w obliczu wysokiej konkurencji i chcąc zrealizować z sukcesem planowaną inwestycję, a więc korzystnie ją skomercjalizować, muszą wziąć pod uwagę nie tylko rynkowy benchmark, ale także zaoferować wartość dodaną dla inwestycji wykraczającą poza aspekt finansowy. Taką wartością są nowoczesne rozwiązania wykorzystujące na przykład odnawialne źródła energii. Wpływa to zarówno na jakość projektu biurowego, jak i stanowi odpowiedzialne działanie z punktu widzenia pracujących w budynku osób oraz mieszkańców polskich miast bezpośrednio wpływając na przykład na jakość powietrza poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery – dodaje Bartosz Kwilman, Vice Head of Facility Management z firmy General Property.

Funkcjonowanie urządzeń w nowoczesnym budynku biurowym monitoruje zaawansowany system BMS, który odpowiada za bieżącą koordynację funkcjonowania systemów biurowca i sygnalizuje wszelkie odstępstwa od normy. Kluczem do uzyskania wymiernych korzyści z zastosowanych nowoczesnych rozwiązań są odpowiednie modele ich wykorzystania, w tym modele energetyczne uwzględniające między innymi specyfikę powierzchni, lokalizację biura, czy charakterystykę pracy najemców. Znając wszystkie te dane i regulując odpowiednio systemy budynku można uzyskać wymierny efekt w postaci zoptymalizowanej powierzchni gwarantującej minimalizację kosztów i wzrost zadowolenia ze strony najemców i właściciela budynku.

- Firmy świadczące usługi facility management, które odpowiadają za niezakłócone funkcjonowanie budynków według ustalonych z najemcami parametrów, monitorują stan budynku przez dwadzieścia cztery godziny na dobę – mówi Kwilman. 

- Właściciele budynków dążą do zwiększenia niezawodności systemów budynku i zmniejszenia kosztów operacyjnych, co bezpośrednio przekłada się na jakość dla najemców powierzchni biurowych. W przyszłości z pewnością będziemy obserwować zwiększenie dynamiki przechodzenia przez właścicieli budynków na inteligentne usługi i modele predyktywnej konserwacji, co umożliwi zbieranie i interpretację danych w czasie rzeczywistym oraz natychmiastową reakcję. Proces ten będzie spowodowany zmieniającymi się czynnikami ekonomicznymi, społecznymi, technologicznymi i prawnymi według których funkcjonuje rynek – podsumowuje.

General Property to spółka z rynku usług Facility Management, która obecnie odpowiada za zarządzanie technicznymi aspektami funkcjonowania nieruchomości komercyjnych o powierzchni ponad 2 milionów mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY