REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czas obiektów handlowych bez wyrazu już minął

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 mar 2016 10:39
 Czas obiektów handlowych bez wyrazu już minął
Marek Tryzybowicz, architekt, Bose International

Otwarcie na zewnątrz oraz wtopienie w istniejącą tkankę miejską to najtrudniejsze wyzwania, jakie stoją przed projektantem centrum handlowego. Marek Tryzybowicz z BOSE zdradza, czym kieruje się przy przygotowaniu nowych inwestycji.

REKLAMA

Jakie mieli Państwo inspiracje przy projektowaniu CH Skałka?

Projektując Centrum Handlowe Skałka zadbaliśmy o unikalny dla miejsca charakter architektury, a inspiracje czerpaliśmy z bezpośredniego otoczenia miejsca, jak również z kontekstu urbanistycznego w skali miasta. Zaproponowaliśmy plac miejski – główny plac wejściowy do Centrum w ramach szerszego kontekstu urbanistycznego oraz amfiteatr akcentujący drugie wejście do centrum. Lokalizacja, kształt i charakter placu Głównego Placu Wejściowego będzie już wkrótce interesującym przykładem współczesnej przestrzeni miejskiej. Nasze rozwiązania są "szyte na miarę" dynamicznie rozwijającego się miasta.

Bryłę budynku staraliśmy się ukształtować plastycznie. Miękkie formy, intencjonalnie wygaszona ostrość narożników i płynne kształtowanie fasad to charakterystyczne cechy budynku. Jesteśmy wierni naszemu przekonaniu ze zabudowa komercyjna, a handlowa w szczególności, powinna być architekturą. Mamy nadzieję, że CH Skałka będzie nie tylko popularnym miejscem robienia zakupów, ale także jednym z charakterystycznych i rozpoznawalnych budynków miasta a przestrzeń wewnątrz i zewnątrz obiektu będzie przyjazna mieszkańcom .

Na co szczególnie zwracali Państwo uwagę przy projektowaniu?

Przy projektowaniu zwróciliśmy uwagę na różne aspekty związane z  rozbudową istniejącego budynku, wymaganiami funkcjonalnymi tak istotnymi przy obiektach handlowo usługowych. Dużo uwagi poświeciliśmy kształtowaniu formy i charakteru rozbudowy w kontekście istniejącego budynku. Szukaliśmy również odniesień tematycznych do "Skałki" proponując tektonikę placu z fontanną oraz charakterystyczny detal architektoniczny wewnątrz i zewnątrz budynku. Zadbaliśmy o uksztaltowanie Placu Wejściowego w relacji do miejskich osi widokowych, widoczność przestrzeni wewnętrznych, elewacje a w szczególności narożnik od Al. Marszałka Józefa Piłsudskiego i ul. Romana Dmowskiego.

Staramy się aby projektowane przez nas centra handlowe miały swój unikalny dla miejsca charakter, i w takim duchu projektowaliśmy "Skałkę". Nie ma dzisiaj potrzeby mechanicznego powtarzania tych samych rozwiązań architektonicznych. Dbamy również bardzo rygorystycznie o jakość diagramu komercyjnego budynku - w tym wewnętrznych przestrzeni publicznych. Naszym zadaniem było stworzenie funkcjonalnego budynku handlowo usługowego, wygodnego i rozpoznawalnego dla klientów. Ale przede wszystkim budynku z charakterem, budynku, gdzie odwiedzający będą się dobrze czuli  i chętnie wracali, by robić tam zakupy, ale także spędzać czas.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY