REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Czy w miastach przyszłości znajdzie się miejsce na centra handlowe?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 mar 2018 13:00
Czy w miastach przyszłości znajdzie się miejsce na centra handlowe?
Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt i dyrektor APA Wojciechowski, fot. PTWP

Centra handlowe są obecnie u szczytu swojej popularności. Z czasem zapotrzebowanie na centra handlowe będzie malało, ale w sensie robienia tam samych zakupów. Dostrzega się, że coraz częściej galerie handlowe spełniają rolę miejsca spotkań i spędzania wolnego czasu - uważa Agnieszka Kalinowska-Sołtys, architekt i dyrektor APA Wojciechowski.

REKLAMA

Zdaniem architekt APA Wojciechowski, w takim obiekcie oprócz podstawowej funkcji handlowej będą rozwijać się coraz bardziej funkcje rozrywkowe, usługowe itd. - To będzie takie małe miasto w mieście. Centra handlowe będą przekształcały się w kierunku miejsca spotkań i rozrywki, gdzie przy okazji można będzie coś kupić - przewiduje Kalinowska-Sołtys.

Jednak mamy do czynienia z wymieraniem centrów handlowych, tzw. dead mall w Stanach Zjednoczonych. Czy czeka nas to samo w Polsce? - Centra handlowe mają zdecydowanie dłuższą tradycję w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tak naprawdę dopiero od 15-20 lat powstają galerie handlowe, ten rynek dopiero się nasyca. Obecny sukces wielkopowierzchniowych przestrzeni handlowych wiąże się też z naszym klimatem, który nie sprzyja spotkaniom na świeżym powietrzu przez większą część roku. Dla wielu osób późną jesienią, zimą czy wczesną wiosną znacznie wygodniej jest spotkać się ze znajomymi w galerii handlowej niż w parku czy na placu pod odkrytym niebem - zauważa.

Architekt jednak podkreśla, że silnie rozwijający się trend e-commerce powoduje spadek sprzedaży w centrach handlowych. - Centra handlowe tzw. pierwszej generacji –często są źle zaprojektowane i stają się mało funkcjonalne przy zwiększających się potrzebach użytkowników. Dziś powstają galerie handlowe czwartej generacji, które funkcjonują lepiej, stawiają na najnowsze technologie, a przede wszystkim nie tylko na handlu się skupiają. Te starszej generacji będą musiały się zmienić i postawić mocno na modernizację, aby konkurować z nowymi obiektami - zwraca uwagę.

W opinii architekt, w przyszłości centra handlowe nadal będą istniały, ale sam model się będzie stopniowo przekształcał. - Nowych powstawać będzie już znacznie mniej, a te istniejące będą zyskiwały nowe funkcje, będą bardziej elastyczne i rozwiną się w stronę mini-miast - konkluduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY