REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Design dziś jest między tym, co lokalne i globalne

  • Autor: PropertyDesign.pl / MCK w Krakowie
  • 20 gru 2016 11:20
Design dziś jest między tym, co lokalne i globalne
Praca Kristine Five Melvær, Naturpledd, 2015, fot. Per Gunnarsson. / fot. mat. prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

- Design, który coraz wyraźniej nabiera wymiaru dyscypliny kulturotwórczej, kreując wartości nie tylko komercyjne, ale także symboliczne wydaje się jednym z istotnych elementów współczesnych korelacji zachodzących między globalnymi a lokalnymi tendencjami, z jakimi przyszło nam się mierzyć - uważa dr Monika Rydiger, jedna z kuratorek wystawy "Logika lokalności" w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

REKLAMA

Lokalność staje się dziś kategorią wyraźnie obecną zarówno w dyskursie potocznym, jak i naukowym – zwłaszcza socjologicznym i kulturoznawczym. Szczególnego znaczenia nabiera ona w analizach badających procesy redefiniowania bądź konstruowania na nowo tożsamości narodowych, regionalnych, osobistych . Powrót do lokalnych tradycji i zwyczajów, regionalnych potraw, rękodzieła, słownictwa to z jednej strony wyraz poszukiwania ciągłości, stałości w czasach płynnej egzystencji (jak określa ją Zygmunt Bauman), z drugiej zaś – strategia podkreślania odrębności w obawie przed globalnym ujednoliceniem. W tego rodzaju uwarunkowania wpisuje się współczesny design.

Deyan Sudjic, dyrektor The Design Museum w Londynie, brytyjski krytyk designu i architektury, przyznaje, że „dizajn to język, którego społeczeństwo używa do tworzenia przedmiotów przedstawiających jego cele i wartość. Może być używany cynicznie, w sposób manipulatorski, albo twórczo i z określonym zamiarem. Dizajn to język ułatwiający zdefiniowanie lub zasygnalizowanie wartości. […] Dizajn może się także stać środkiem tworzenia poczucia tożsamości – obywatelskiej, zbiorowej czy osobistej” .

Kategorie miejsca, nie-miejsca, lokalności wciąż zajmują ważną pozycję w dzisiejszej myśli kulturowej. Design, który coraz wyraźniej nabiera wymiaru dyscypliny kulturotwórczej, kreując wartości nie tylko komercyjne, ale także symboliczne, społeczne i polityczne, wydaje się jednym z istotnych elementów współczesnych korelacji zachodzących między globalnymi a lokalnymi tendencjami, z jakimi przyszło nam się mierzyć .

- fragmenty tekstu z katalogu wystawy "Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design" w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY