REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dobre wzornictwo w Polsce nabiera rozpędu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 cze 2015 09:01
Dobre wzornictwo w Polsce nabiera rozpędu
Monika Stopa, fot. Daniel Gąsecki

Jak się ma polski design? Co stanowi największą barierę, a co jego mocną stroną? Zdaniem projektantki Moniki Stopy coraz szybsze tempo rozwoju dobrego, rodzimego wzornictwa to zasługa m.in. globalizacji.

REKLAMA

Projektantka uważa, że rozwój dobrego wzornictwa w Polsce w ostatnim czasie przyspieszył. - W dużej mierze to zasługa globalizacji, przenikania się trendów na całym świecie, ale również dostępu do nowoczesnych technologii - twierdzi.

W opinii Moniki Stopy, rozwój polskiego designu byłby jeszcze szybszy, gdyby nie częsty brak środków finansowych na wykorzystanie nowych technologii.

- Proces powstawania np. mebla, od momentu zaprojektowania go, do wykonania prototypu aż w końcu modelu wzorcowego bywa czasem długi i kosztowny, dlatego wielu młodych projektantów w Polsce nie od razu będzie skazana na sukces, nawet jeśli ich projekty zachwycają świat - podkreśla.

Z drugiej strony, jak zauważa projektantka, polscy designerzy są zmuszeni do dużego wysiłku intelektualnego, aby osiągnąć zamierzony efekt, niższymi kosztami wykonania czy przy użyciu tańszych materiałów. - Dzięki temu wiele się uczymy, pobudzamy naszą kreatywność i często sięgamy po bardziej ekologiczne rozwiązania - dodaje.

Projektantka jest orędowniczką działań sztuki i design’u na rzecz rozwoju społecznego. Jak zainteresować designem każdego z nas? Czy edukacja od najmłodszych lat jest dobrym pomysłem na rozbudzenie zainteresowania architekturą i designem?

- Od kilku lat angażuję się w różnego rodzaju warsztaty z dziećmi i młodzieżą, które dotyczą nie tylko stricte designu. Jednak zawsze myślą przewodnią jest dla mnie dobrze zaprojektowany przedmiot, istota materii plus jego forma, estetyka. Odpowiedni przekaz tych treści młodym ludziom zwiększa z pewnością ich świadomość "istoty rzeczy" i uwrażliwia ich postrzeganie designu i architektury. Sama staram się też pokazywać ludziom jak jedno i drugie się przenika oraz jak wzajemnie inspiruje - podkreśla projektantka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY