REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Dzisiejsze czasy wymagają innowacyjnego podejścia do architektury

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 maj 2015 15:05
Dzisiejsze czasy wymagają innowacyjnego podejścia do architektury
fot. Marcin Iwaszkiewicz i Jan Sukiennik, architekci z pracowni Retail & Development

Musimy być cały czas na bieżąco z nowymi technologiami oraz analizować rynek oprogramowania i sprzętu. Stosujemy nowe technologie, aby być konkurencyjnym i nie pozostawać w tyle na rynku - podkreślają Jan Sukiennik i Marcin Iwaszkiewicz, architekci z Retail & Development.

REKLAMA

- W dzisiejszych czasach, aby odnosić sukcesy i być skutecznym wymaga to od nas innowacyjnego podejścia do architektury - zauważa Sukiennik.

Architekci z Retail & Development starają się stosować druk 3D przy użyciu różnych technologii. - Jeśli chodzi o polskie pracownie, jest to technologia niedostępna pod względem posiadania drukarki w swojej pracowni, ale coraz więcej zewnętrznych firm dostarcza usługę 3D - podkreśla. Architektom zdarza się zlecać druki 3D na zewnątrz. Pozwala to im bardzo szybko przekładać modele wirtualne na modele fizycznie.

Branża architektoniczna musi być cały czas na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Iwaszkiewicz zaobserwował ostatnio  nową technologię: 3D Pen. - To urządzenie, które rozgrzewa plastik do temperatury umożliwiając stawianie trójwymiarowych kształtów z krótkich odcinków plastikowych. Wydaje się to być abstrakcyjne, wymaga takie rysowanie trójwymiarowe sporej, ale powstają z tego różne niezwykłe rzeczy - twierdzi architekt i nadmienia, że jest bardzo ciekawy, czy dana technologia na dobre się przyjmie.

Jak zauważa Sukiennik,  nie zawsze trzeba korzystać z najdroższej i najbardziej wyrafinowanej technologii. Architekci posiadają w swojej pracowni dwie maszyny CNC. Jedna z nich służy do wycinania laserem w tekturze lub w pleksi. Na podstawie wyciętych elementów 2D projektanci składają makiety 3D. Architekt dodaje, że nie jest to druk od razu 3D, tylko przygotowuje się elementy składowe. Oprócz tego  pracownia posiada frezarkę 3D. - Pozwala ona w sposób mechaniczny, ale kontrolowany przez komputer, wycinać np. w klockach drewna bardziej ogólne modele koncepcyjne kubaturowe - podkreśla Sukiennik.

Architekci przy projektach wnętrz retailowych korzystają głównie z programu Revit. - To jest narzędzie 3D , które jest kolejnym poziomem po Autocadzie, czyli tradycyjnym programie do kreślenie w 2D. Wymaga pewnej inwestycji, bo trzeba nauczyć się z korzystać z tego narzędzia. Ale bardzo skraca czas pracy, powtarzalność pewnych czynności projektowych, ogranicza powstawanie błędów, umożliwia kontrolę jakości, generowanie przekrojów itd - twierdzi Sukiennik i podkreśla, że to narzędzie bardz0 zmieniło ich warsztat pracy.

Iwaszkiewicz dodaje, że całym urokiem tej technologii jest fakt, że projekt staje się modelem wirtualnym w którym działają projektanci różnych branż. - Dzięki temu możliwa jest koordynacja międzybranżowa. Praca staje się łatwiejsza. Sprawniej można wyłapać wzajemne kolizje. W świadomy sposób można zaplanować przebieg wszystkich instalacji czy skoordynować elementy konstrukcyjne  - zwraca uwagę architekt i dodaje, że wspomniana technologia umożliwia im sprawniej działać i wyeliminować potencjalne błędy pojawiające się na etapie projektowania.

Czy czasem sami architekci nie pragną na chwilę odłożyć całej technologii i jak za dawnych lat wziąć ołówek w swoje ręce? – Język, którym się porozumiewamy, trzeba dostosować do stopnia skomplikowana zadania. Gdy rozmawiamy o koncepcji i chcemy szybko wytłumaczyć podstawowe założenia to używamy do tego najbardziej historycznych i podstawowych narzędzi takich jak kartka papieru i ołówek. Jeżeli natomiast mówimy o skomplikowanych detalach, projektach wykonawczych i rewizjach na budowie musimy używać bardziej zaawansowanych technologicznie narzędzi –  przekonuje Iwaszkiewicz z Retail & Development i konkluduje, że przyszłość to połączenie tradycji z nowoczesnością.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY