REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ekotechnologie w Polsce? Jeszcze wiele przed nami

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 lip 2016 13:07
Ekotechnologie w Polsce? Jeszcze wiele przed nami
Agnieszka Kalinowska-Sołtys, dyrektor w pracowni APA Wojciechowski i członek zarządu głównego SARP

Zielone technologie to przyszłość projektowania i realizacji inwestycji. Przed budownictwem i architekturą stoi duże wyzwanie, ale odwrotu już nie ma. Jak wygląda sytuacja pod względem najnowocześniejszych ekotechnologii w Polsce, szczególnie w kontekście BIM? O tym mówi architekt Agnieszka Kalinowska-Sołtys, dyrektor w pracowni APA Wojciechowski i członek zarządu głównego SARP.

REKLAMA

- Myślę, że wiele jeszcze przed nami. I tak technologia BIM jest dopiera na etapie rozwoju, mino to daje już olbrzymie możliwości przeprowadzania licznych symulacji komputerowych, które dopiero zaczynają być wykorzystywane w Polsce. Chodzi o symulacje przeprowadzane na modelach 3D budynków, które odpowiednio wykorzystane pomagają stworzyć budynek bardzo ekologiczny. Już w tej chwili wykorzystujemy symulacje oświetlenia światłem dziennym, tak aby maksymalnie wykorzystać je we wnętrzach. Pozwala to ograniczyć konieczność użycia światła sztucznego, które zużywa energie, często podgrzewa temperaturę powietrza wewnętrznego, a przez to wymusza zwiększenie zużycia energii na klimatyzację. Innym przykładem są symulacje termiczne fasad, które pomagają zoptymalizować użycie materiałów na elewacji, a przez to zaoszczędzić znaczącą ilość energii. Przeprowadzane są również symulacja energetyczna budynku, wiatrowe, zastosowania OZE czy przeciwpożarowe - mówi Agnieszka Kalinowska-Sołtys.

Zdaniem architekt, nowoczesne ekotechnologie mogą dać bardzo szeroki wachlarz korzyści, ale pod warunkiem, że są zastosowane w odpowiedni sposób. - Tu często niezbędne okazują się wspomniane symulacje komputerowe, które pozwolą to sprawdzić na etapie projektu, bez poniesienia znaczących nakładów inwestycyjnych - nadmienia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY