REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Eksperymenty z materiałami w biurach przyszłości

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 wrz 2014 11:24
Eksperymenty z materiałami w biurach przyszłości
Krzysztof Zalewski, właściciel biura projektowego Zalewski Architecture Group, fot. Janina Tyńska

Innowacje w biurach przyszłości mogą polegać na wdrażaniu niekonwencjonalnych
i niestosowanych dotąd w budownictwie materiałów - twierdzi dr inż. arch. Krzysztof Zalewski, właściciel biura projektowego Zalewski Architecture Group.

REKLAMA

Dr inż. arch. Krzysztof Zalewski przewiduje, że innowacyjność będzie również dotyczyła poszukiwania i zastępowania rozwiązań tymi, które są mniej skomplikowane, niskotechnologiczne i pierwotnie przeznaczone do odmiennych celów.

Przykładem takiej innowacyjności jest architektura holenderska, w której w obiektach publicznych, również biurowych, stosowane są materiały takie jak: poliwęglan komorowy i lity, blacha trapezowa i fałdowa, plastiki, ocynkowana stal, elementy architektury przemysłu: kraty pomostowe, siatki ciągnione, posadzki przemysłowe. - Te innowacyjne rozwiązania, poza obniżeniem kosztów, oczywisty wpływ na odczucia użytkowników i zmianę ich przyzwyczajeń - w tym uświadomienie wymogów obniżania kosztów i działań proekologicznych - zauważa dr inż. arch. Krzysztof Zalewski.

Krzysztof Zalewski podkreśla, że w wielu wypadkach rozwiązania niskotechnologiczne pozwalają również na zwiększenie efektywności energetycznej obiektów. W gliwickim biurowcu FIS-SST zaprojektowanym przez pracownię Zalewski Architecture Group zamiast stosowania w elewacjach żaluzji systemowych wykorzystano rozwiązanie z desek tarasowych. - W przypadku obiektu FIS-SST zastosowanie stałych żaluzji poziomych chroni wnętrze przed przegrzaniem, obniżając koszty chłodzenia obiektu - zwraca uwagę architekt. Żaluzje zapewniają także komfort pracy poprzez zapewnienie intymności i kameralnych przestrzeni. Pozwalają na właściwe oświetlenie miejsca pracy - tu postrzegane głównie przez pryzmat zapobiegania bezpośredniej operacji słonecznej - kadrując przy tym widoki do patio i na otoczenie.

- Wynikiem eksperymentów z materiałami jest również uwolnienie kreatywności i większa wolność twórcza architektów. Sprzyja to tworzeniu nowych, często zaskakujących rozwiązań przestrzennych - uważa architekt. Krzysztof Zalewski twierdzi, że "wyzwolenie" twórcze, jakie powoduje z jednej strony mniejsza presja kosztów, z drugiej konieczność poszukiwań nietypowych rozwiązań, pozwala na badanie i pogłębianie, a w efekcie przesuwanie granicy myślenia o przestrzeni architektury i jej roli w społeczeństwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY