REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ergonomia biura - jak zaprojektować przestrzeń dla kobiet i mężczyzn?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 11 paź 2016 15:10
Ergonomia biura - jak zaprojektować przestrzeń dla kobiet i mężczyzn?
Zuzanna Mikołajczyk, Dyrektor ds. Marketingu i Handlu, Członek Zarządu Mikomax Smart Office

Nowoczesne biura to przestrzenie wielofunkcyjne, wykorzystujące pełnię możliwości, jakie dają współczesne zaawansowane metody projektowania i technologie. Na co trzeba zwrócić uwagę, by wnętrze spełniało oczekiwania zarówno kobiet, jak i mężczyzn pracujących w biurze?

REKLAMA

- Współczesne biura są elastycznym rozwiązaniem przyjaznym każdemu pracownikowi. Najważniejsze obecnie trendy promują rozwiązania wielofunkcyjne w aranżacji przestrzeni, dlatego nasze projekty odpowiadają potrzebom zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oczywiście możemy wymienić udogodnienia, które w znaczny sposób mogą poprawiać komfort pracy kobiet, takie, jak odpowiedni fotel i wysokość biurka. Mając na uwadze zdrowie osoby pracującej kluczowa jest ergonomia i możliwość realizowania zadań w różnych pozycjach - mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. marketingu i handlu, członek zarządu Mikomax Smart Office

Ekspertka zwraca uwagę, że rozwiązania z regulowaną wysokością blatu umożliwiają wypełnianie obowiązków zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Prawidłowo dobrane krzesło biurowe, z możliwością regulacji oparcia oraz siedzenia sprzyja prawidłowej pozycji, a także minimalizuje ryzyko wystąpienia schorzeń kręgosłupa.

- Warto zauważyć, że rozkład nacisku na siedzisko w zależności od płci jest różny, inny jest również środek ciężkości. Dlatego powinna cechować je odpowiednia sprężystość. Ważna jest również możliwość ruchu w biurze, pracy w różnych miejscach, niekoniecznie przy biurku. Na popularności zyskują także zebrania na stojąco. Mają one wiele zalet, a co najważniejsze są zbawienne dla kręgosłupa. Wprowadzenie takiego rozwiązania umożliwiają biurka, które po podniesieniu blatu stworzą stół do spotkania czy pracy projektowej - dodaje Mikołajczyk.

- Oprócz względów ergonomicznych przy aranżacji przestrzeni warto wziąć pod uwagę walory estetyczne. Nowoczesny design łączy funkcjonalność z estetyką. Rozwiązania tapicerowane w żywych barwach w otoczeniu pastelowych, spokojnych odcieni ścian mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na kreatywność i energiczność członków zespołu. Ponadto możliwość spersonalizowania przestrzeni biurowej zwiększa poczucie tożsamości z firmą i pozytywnie nastraja pracownika. Dlatego przy tworzeniu projektu, coraz częściej brane jest pod uwagę zdanie osób zatrudnionych w organizacji – mówi ekspertka.

Jednym z elementów, który ma ogromny wpływ na komfort i produktywność kobiet jest klimatyzacja. Ten ciekawy fakt potwierdzają badania holenderskich naukowców. Dowiedziono, że płeć piękna dobrze czuje się w pomieszczeniach o średniej temperaturze powietrza 25 stopni, natomiast panowie przy 22. Wynika to ze względów stricte fizjologicznych. Co ciekawe, według naukowców z Mastricht, większość przestrzeni biurowych dopasowana jest pod względem temperatury do mężczyzn, co nie wpływa pozytywnie na kreatywność i efektywność pań w miejscu pracy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY