REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Forty w Polsce potrzebują pilnej rewitalizacji!

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 22 lut 2016 15:34
Forty w Polsce potrzebują pilnej rewitalizacji!
fot. Tomasz Niedzielski

Interesującym pomysłem wydaje się zaadaptowanie na nowe cele fortów Twierdzy Warszawa, które w większości są zdewastowane, stoją opuszczone lub są wykorzystywane znacznie poniżej potencjału, jaki oferują - uważa Tomasz Niedzielski z pracowni SooN architekci.

REKLAMA

Zdaniem architekta, nawet trudno w tym przypadku mówić o adaptacji na nowe cele, bowiem w przypadku większości fortów te obecne są najczęściej żadne. Jak wspomina Niedzielski, to zresztą nie tylko warszawski problem. Podobnego losu doczekały się forty Krakowa. Mimo, że problem jest od dawna znany. 

- Jeszcze ze studiów pamiętam, że tematem jednej z prac semestralnych było zagospodarowanie Fortu Lubicz „schowanego” pod Rondem Mogilskim w Krakowie... jednak wciąż brakuje mocy miejskim włodarzom, aby zrobić w tej kwestii cokolwiek, zanim jedynym możliwym działaniem będzie rozbiórka - podkreśla architekt.

Co można zrobić z fortami? Jaki pomysł wydaje się najlepszy?  - Sama funkcja obiektów jest chyba drugorzędna i w dużej mierze zależy od konkretnych lokalizacji. Chyba nie do końca należy się tym martwić ani nazbyt sztywno, odgórnie narzucać – powinny to regulować lokalne potrzeby i oczywiście plany miejscowe. Mogą to być zarówno inwestycje publiczne, jak i prywatne. Zresztą tak się już trochę dzieje tylko raczej dość "niemrawo" - odpowiada Niedzielski.

Architekt dodaje jednak, że widać światełko w tunelu. - Coraz więcej miast planuje na szeroką skalę działania rewitalizacyjne na swoich terenach. Ma to oczywiście również związek z funduszami europejskimi mającymi wesprzeć takie inwestycje - nadmienia architekt. Jako doskonały przykład rewitalizacji podaje działania Łodzi, gdzie właśnie rozpoczęto prace nad projektem pod nazwą „Rewitalizacją Obszarową Centrum Łodzi”. - Temat jest bardzo pojemny, bo dotyczy nie tylko architektury, ale jak przystało na rewitalizację w prawdziwym tego pojęcia znaczeniu, całego spectrum zagadnień poczynając od czynników społecznych, socjologicznych przez ekologiczne, urbanistyczne aż po rzeczoną architekturę. Obejmuje to również, tam gdzie to uzasadnione,  nadawanie nowych funkcji budynkom zabytkowym. Trzeba dodać, że nie jest to pierwsze tego typu działanie miasta. Wcześniej był kompleksowy projekt Mia100 Kamienic czy też Księży Młyn lub Nowe Centrum Łodzi - zauważa Niedzielski.

Warszawa też ma swoje programy rewitalizacyjne, choćby „Zintergrowany Program Rewitalizacji M.St. Warszwy do 2022r”, dotyczą one prawobrzeżnej Warszawy. - To dość naturalny kierunek takich działań. Co nie znaczy, że w stolicy to jedyne miejsca wymagające rewitalizacji. Przemysłowy Służewiec czy Przemysłowy Żoliborz były takimi lokalizacjami – a nawet trochę są nadal. Tam jednak rewitalizacja już następuje tyle, że w wyniku działań prywatnych,  w pewnym sensie samoczynnie - nadmienia Niedzielski i dodaje, że trzeba mieć też świadomość ograniczeń możliwości działań samorządowych. - Miasto może dość dowolnie rozporządzać swoją własnością np. ulicami, ciągami pieszymi, parkami czy kamienicami czynszowymi, ale tam gdzie trafia na własność prywatną sprawa przestaje być prosta. Tu znowu, niebagatelną rolę ma miejscowe prawo w postaci Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego i właśnie to jest zadaniem miasta - konkluduje architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY