REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Frank Zierenberg: Dobry design musi sprawić, że się uśmiechniesz i odczujesz radość

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 lip 2016 10:53
Frank Zierenberg: Dobry design musi sprawić, że się uśmiechniesz i odczujesz radość
Frank Zierenberg, fot. materiały prasowe

O iF Design Award oraz nagrodzonych produktach opowiada Frank Zierenberg, projektant przemysłowy, od 18 lat związany z International Forum Design. To on jest odpowiedzialny za nagrodę iF Design Award, uznawaną za jedną najważniejszych na świecie nagród w dziedzinie designu.

REKLAMA

Jaka jest historia iF?

iF zostało założone w 1953 roku przez Niemiecką Federację Przemysłu oraz Deutsche Messe AG, Niemiecką Agencję Targów Przemysłowych, jako organizacja non profit, której członkami są projektanci i producenci. Celem tej organizacji było, oraz nadal jest, promowanie dobrej jakości wzornictwa, pokazywanie, że jest ono także czynnikiem ekonomicznym, nie tylko kulturowym. Dużo mówi się o wzornictwie, ale niewiele ludzi wie, czym tak naprawdę ono jest. Dla przykładu, kiedy powiedziałem mojej babci, że studiuję projektowanie, nie wiedziała w ogóle, co to jest. Gdybym powiedział jej, że studiuję architekturę, wiedziałaby, czym zajmuje się architekt, ale co robi projektant nie jest do końca jasne. Tak więc wyjaśnienie tego, czym jest projektowanie, to jedno z zadań iF.

Nazwę organizacji stanowią początkowe litery wyrazów, które zmieniały się na przestrzeni czasu. Na początku było to Industry Forum Design, a więc forum zajmujące się formą przemysłową, jednak nazwa ta około 20 lat temu zmieniła się na International Forum Design. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić, że obecnie działamy na poziomie międzynarodowym. Do naszego konkursu zgłaszają się ludzie z 53 różnych krajów.

Na czym polega konkurs iF Design Award?

Konkurs iF Design Award jest na swój sposób wyjątkowy, ponieważ członkowie jury spotykają się razem w jednym miejscu, a wszystkie projekty zgłoszone do konkursu są przysyłane w postaci materialnej. Oczywiście są pewne wyjątki, ponieważ mamy także kategorie cyfrowe, takie jak: strony internetowe, filmy czy nagrania. Architektura oraz architektura wnętrz są także prezentowane przez media cyfrowe, niemniej jednak większość z 4000 projektów jest przedstawianych w postaci materialnej. Mamy dużą halę, gdzie znajdują się wszystkie projekty, które następnie są oceniane i testowane przez jury.

Jaki jest główny cel iF Design Award? Do kogo adresowany jest konkurs i kto może wziąć w nim udział?

Celem iF Design Award jest pokazanie społeczeństwu siły wzornictwa. Chcemy przekazać, że design nie dotyczy tylko rzeczy pięknych, ale także użytecznych. Projekt, który jest tylko piękny, ale nie może być właściwie wykorzystany nie jest dobry. Projekt musi być zarówno piękny, jak i funkcjonalny oraz dawać nam korzyść w codziennym życiu.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY