REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Galeria Bunkier Sztuki – realizacja niemożliwego?

  • Autor: Architecturesnob / Marcin Szczelina
  • 11 sty 2017 12:20
Galeria Bunkier Sztuki – realizacja niemożliwego?
Wizualizacja projektu autorstwa Roberta Koniecznego (KWK PROMES). Widok z lotu ptaka

W październiku 2016 r. pracownia Roberta Koniecznego – KWK Promes wygrała konkurs na projekt przebudowy budynku Bunkra Sztuki w Krakowie. Po ogłoszeniu wyników rozpoczęły się negocjacje z architektem w celu podpisania umowy. Kilka dni temu na stronie Galerii Bunkier Sztuki pojawiło się oświadczenie dyrektor galerii – Magdaleny Ziółkowskiej z informacją o zakończeniu postępowania na udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki z laureatem konkursu i przystąpieniu do procedury przetargu, już bez udziału laureata konkursu. Rozmawiamy z Magdaleną Ziółkowską: dlaczego nie udało im się osiągnąć kompromisu.

REKLAMA

M.Z.: Kwestię praw autorskich wyjaśnia Regulamin konkursu (par. 21.3) oraz odpowiedź na pytanie uczestnika, którą przytoczmy: “W zakresie określonym w pkt 21.3.2. wyjaśnia się, że celem prowadzenia konkursu jest nagrodzenie Laureata nie tylko przez przyznanie nagrody pieniężnej, ale przede wszystkim zawarcie umowy, której przedmiotem jest opracowanie pracy konkursowej — a więc realizacja zależnych praw majątkowych do pracy konkursowej. Przy czym Zamawiający zamierza skorzystać z posiadanych praw majątkowych jedynie w przypadku, w którym nie dojdzie do podpisania umowy z Laureatem konkursu z przyczyn leżących po stronie Laureata”. Z taką, sytuacją, niestety, mamy do czynienia w tym momencie. Robert Konieczny i KWK Promes pozostają autorami koncepcji, może pojawić się jedynie dodatkowy autor projektu budowlanego i wykonawczego. Zależy nam na kontynuowaniu inwestycji i w takim duchu powstał konkurs realizacyjny, nie zaś studialny. Modernizacja Galerii jest nie tylko jedną z kluczowych inwestycji z obszaru kultury dla władz miasta Krakowa w najbliższych latach, ale z wielu powodów przyziemnych i codziennych jest niezbędna! Wie o tym każdy, kto nas odwiedził. Wraz z zespołem Galerii chcemy realizować zwycięską pracę, która – jak wielokrotnie podkreślano – z niezwykłym szacunkiem traktuje historyczną tkankę, proponując przy tym oryginalne rozwiązania dla przestrzeni wystawienniczej.

Robert Konieczny podkreśla, że pomimo niepodpisania umowy, jest otwarty na współpracę z Galerią Bunkier Sztuki przy dalszym etapie działań inwestycji. Czy widzisz możliwość jakiejkolwiek współpracy z pracownią Roberta Koniecznego? Jak wygląda przyszłość rozbudowy Galerii? Czy znajdą się na nie środki finansowe, gdyż miasto raczej nie jest w stanie sfinansować całej inwestycji z budżetu miasta.  

M.Z.: Realizacja koncepcji architektonicznej bez jej autora jest dla każdego zamawiającego, delikatnie mówiąc, niekomfortowa. Zapytam jednak o to, jak w zaistniałej sytuacji winien postąpić zamawiający mając na uwadze przede wszystkim odpowiedzialność za dobro publiczne, zabytek architektury autorstwa Krystyny Tołłoczko-Różyskiej, kontynuowanie przedsięwzięcia i fundusze publiczne? Kierowani dobrem instytucji publicznej, rozważnie i starannie będziemy szukali takich rozwiązań prawnych, które pozwolą nam na realizację zwycięskiej koncepcji z poszanowaniem dorobku i osoby jej autora. Głos Roberta Koniecznego uważam za niewątpliwe wsparcie dla przyszłego wykonawcy, bo przed nim nie lada wyzwanie. Wierzę jednak, że jest szansa by najlepsza z prac konkursowych doczekała się realizacji w Krakowie, bo to niepowtarzalna architektura zaprojektowana z myślą o galerii sztuki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY