REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hajo Neis: Budujemy dla ludzi. Musimy zrozumieć, czego potrzebują

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 kwi 2017 16:32
Hajo Neis: Budujemy dla ludzi. Musimy zrozumieć, czego potrzebują
Prof. Hajo Neis podczas wykładu zorganizowanego przez BGK Nieruchomości

Zaprojektowanie przestrzeni, w której ludzie dobrze się czują i z której czerpią satysfakcję, jest sporym wyzwaniem, ale nie musi oznaczać, że budujemy drożej - przekonywał w Warszawie prof. Hajo Neis.

REKLAMA

Podczas otwartego spotkania z architektami i mediami, prof. Hajo Neis z University of California dowodził, że dobre budownictwo nie musi być drogie. Jego zdaniem przyzwyczailiśmy się do postrzegania i doświadczania jakości wyłącznie w kategoriach finansowych. Tymczasem architektura i urbanistyka dysponują wieloma narzędziami, które pozwalają zapewnić wysoką jakość życia w relatywnie niskim koszcie.

- Kluczowe jest pytanie: czy da się tanio budować dobrej jakości mieszkania? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Aby to osiągnąć trzeba przyjrzeć się realnym potrzebom ludzi. Najważniejsze z nich to poczucie bezpieczeństwa, możliwości identyfikacji z miejscem i grupą społeczną, łatwość nawiązywania relacji z innymi - podkreślał Neis i dodał, że jest to wielkie wyzwanie dla współczesnych architektów.

Profesor tłumaczył, że we współczesnych miastach należy umiejętnie połączyć aspekt techniczny ze społecznym. - Miasto jest dla ludzi - powtarzał Neis. Dlatego dziś oczekujemy projektowania miast przyjaznym ludziom, tworzenia dobrej przestrzeni publicznej,  a nie projektowania dla samochodów. Jak to zrobić? Profesor wskazał, że warto, aby architekci mieli otwarty umysł, eksperymentowali - pozwolili sobie na pracę niekoniecznie "tradycyjną", czasem nawet bez planu, ale również przy tymu muszą mieć wizję i potrafić wejść w dialog ze społeczeństwem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY