REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Honoraria architektów są za niskie. To zaledwie 1-3 proc. wartości projektu

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 14 kwi 2015 10:02
Honoraria architektów są za niskie.  To zaledwie 1-3 proc. wartości projektu
fot. Grzegorz Szymczak

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2014. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Dziś prezentujemy wypowiedź Grzegorza Szymczaka z MFA Studio.

REKLAMA

Czy rok 2014 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

W mojej opinii rok 2014 pokazał kierunek, w którym powinniśmy podążać; powstało wiele ciekawych budynków jak np. Filharmonia Szczecińska czy siedziba NOSPR-u w Katowicach. Organizowano wiele ciekawych wystaw, pojawiło się klika dobrych książek.

W kontekście minionego roku należy wspomnieć o podejściu polskich architektów do przygotowania projektów i ustalania wynagrodzenia. W tej chwili honoraria są niskie, plasują się na poziomie jednego do trzech procent wartości projektu. Należy pamiętać, że projekt to nie tylko ogromna ilość pracy włożonej w przygotowanie dokumentu, na podstawie którego powstaje inwestycja. To również niedoceniany potencjał myśli autorskiej, najważniejszego elementu decydującego o sukcesie przedsięwzięcia i zadowoleniu użytkowników. Nasza rola w społeczeństwie jest bardzo ważna i jako eksperci w tej dziedzinie powinniśmy za dobrze wykonaną pracę trzeba wymagać należytej płacy. Takie podejście może sprawić, że postrzeganie zawodu architekta przez społeczeństwo zmieni się i wykonywana przez nas praca będzie bardziej doceniana. Niewiele pracowni w Polsce wykonuje projekty za kwotę odpowiadającą wykonanej pracy.

Chciałbym również odnieść się do deregulacji zawodu urbanisty. Ta decyzja może zaszkodzić polskiemu krajobrazowi, w którym od dłuższego czasu zauważyć można znaczną samowolę budowlaną. Rozlewająca się zabudowa podmiejskich nowobogackich willi o kwestionowanej jakości jest przykładem słabo kontrolowanych działań, a przede wszystkim - efektem braku edukacji architektonicznej społeczeństwa. Istniejący problem jest poważny i na razie nie widać perspektyw na zmiany.

Jaki polski projekt zasługuje na miano "Projekt Roku 2014"?

ICHOT w Poznaniu - za swoją prostotę oraz wspaniałą grę betonu i światła. Współczesna bryła została świetnie połączona ze zrewitalizowaną Śluzą Katedralną. Bryła budynku bez zbędnych detali stanowi o klasie obiektu. Same wnętrza także zostały zaprojektowane z pomysłem - otwierają się na zwiedzających, dzięki czemu historia Ostrowa Tumskiego jest teraz dostępna dla każdego w przystępnej formie. Projekt stanowi świetną odpowiedź na wymagania wszystkich grup wiekowych użytkowników. Jest przykładem bardzo dobrej myśli architektonicznej w powiązaniu z atrakcyjnym i nowatorskim sposobem przedstawienia ekspozycji. Budynek jest nowym interesującym punktem w mieście, zwiększając dotychczasową dużą atrakcyjność Poznania dla mieszkańców i turystów.

Bardzo ważnym na architektonicznej mapie Polski obiektem jest również nowa siedziba Muzeum Śląskiego jako bardzo dobry przykład rewitalizacji pokopalnianych obiektów i małą ingerencję w zastany krajobraz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY