REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Hotel to nie noclegownia. Jego projekt musi wywołać efekt "wow"

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 paź 2017 14:00
Hotel to nie noclegownia. Jego projekt musi wywołać efekt "wow"
Wojciech Witek, architekt, założyciel Iliard Architecture & Project Management

Z punktu widzenia architekta, hotel to jedno z najtrudniejszych miejsc do zaprojektowania, tuż po szpitalu. Wszystko dlatego, że wewnątrz tego budynku zachodzi ogromna liczba zróżnicowanych procesów... - mówi Wojciech Witek, architekt, założyciel Iliard Architecture & Project Management.

REKLAMA

Czy istnieje idealnie zaprojektowany hotel?

Oczywiście, że tak. Idealnie zaprojektowany hotel to taki, który sprawia, że ukontentowany jest zarówno inwestor, gość hotelu, jak i zespół, który hotelem zarządza. Równie ważne jest to, aby projektant był dumny i zadowolony z projektu. Idealnie zaprojektowany hotel przynosi zyski i sprawdza się ekonomicznie w dłuższym wymiarze czasu.

Uniwersalny odbiorca – czy jest ktoś taki? Czy hotel zawsze ma być ukierunkowany na konkretne, modelowe osoby, czy może być uniwersalny, dla każdego?

Hotele uniwersalne mają zwodniczo dużą przewagę konkurencyjną nad innymi z racji tego, że trafiają do szerszego grona ludzi. Ale trzeba pamiętać o tym, że coś, co jest dla każdego, w rzeczywistości jest dla nikogo. Gdy staramy się zadowolić wszystkich i stworzyć coś uniwersalnego, zacieramy charakterystyczne, mocne akcenty danej realizacji. Jeśli w niczym się nie specjalizujemy, nie mamy nad nikim przewagi, nie stanowimy groźnej konkurencji.

Porozmawiajmy o designie. Co przyciąga gości hotelowych? Co musi się znaleźć w hotelu, aby klient chciał do niego wracać?

Przede wszystkim usługa i jej jakość musi być na świetnym poziomie.

Jeśli chodzi o design - przede wszystkim musi odpowiadać oczekiwaniom gości. Nie ma nic bardziej irytującego i frustrującego, jak wyjazd służbowy do hotelu biznesowego, w którym co chwila zderzamy się z biegającymi dziećmi i panami w slipach. Warto pamiętać o tym, aby za każdym razem spełniać oczekiwania gości co do charakteru obiektu i tak projektować design, aby byli zadowoleni.

Co z funkcjonalnością? Czy jest na równi z designem, czy powyżej?

Funkcjonalność to design. Zaprojektowanie odpowiedniej funkcji technologicznej w obiekcie to również jest design. Obiekt hotelowy, tuż po szpitalach, to w moim przekonaniu najbardziej skomplikowany rodzaj realizacji. Z punktu widzenia architekta, jest to jedno z najtrudniejszych miejsc do zaprojektowania. Wszystko dlatego, że wewnątrz budynku dzieje się ogromna ilość zróżnicowanych procesów. W hotelu, poza pokojami gościnnymi, znajduje się też gastronomia wraz z zapleczem, house keeping, recepcja, administracja hotelu, sale konferencyjne, sale zabaw dla dzieci i wiele innych. To wszystko musi wspólnie i z sensem koegzystować w takim budynku.

Trwa trend na energooszczędność i ekologiczny tryb życia. Dotyczy to hoteli?

Jak na razie trend związany z projektowaniem ekologicznych rozwiązań w hotelach nie jest tak silny, jak w przypadku biurowców. Ukierunkowanie na energooszczędność w przypadku obiektów hotelowych nie jest jeszcze standardem, ale to się szybko zmienia.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY