REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jacek Chrzanowski: Nadchodzi rewolucja w projektowaniu samochodów

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 lut 2018 13:00
Jacek Chrzanowski: Nadchodzi rewolucja w projektowaniu samochodów
Jacek Chrzanowski, fot. PTWP

Pojazdy autonomiczne i elektryczne kompletnie zmieniają rynek. W końcu zmienił się schemat pojazdu, jego rozmiary, parametry. To z kolei ma ogromny wpływ na ich wygląd - uważa Jacek Chrzanowski, założyciel i projektant One/One Lab. Podczas 4 Design Days projektant weźmie udział w sesji "Car design - trudna sztuka projektowania samochodów nad Wisłą".

REKLAMA

Jako projektant wnikliwie obserwuje Pan to, co się dzieje na rynku. Jakie obecnie kierunki i trendy w projektowaniu samochodów są dla Pana zdaniem najbardziej interesujące?

Pojazdy autonomiczne i elektryczne, kompletnie zmieniają rynek. W końcu zmienił się schemat pojazdu, jego rozmiary, parametry. To z kolei ma ogromny wpływ na ich wygląd.

Nowe technologie, muszą odróżniać się o starszych rozwiązań. Stąd możemy zauważyć radykalne zmiany i świeże spojrzenie na ten sam temat.

Czy czeka nas w końcu rewolucja dotycząca form samochodów? Tak naprawdę od wielu lat powielany jest pewien schemat...

Myślę, że każdy projektant stara się, by jego projekt był rewolucyjny. Niestety nie mamy na to wpływu. To producenci finalnie decydują o tym, co trafi do sprzedaży i nie ma tu miejsca na rewolucję. Zimna kalkulacja zmusza do wyprzedania zalegającej w magazynach technologii i wyciśnięcia ostatniego eurocenta z inwestycji.

Dlatego każdy producent, z uporem maniaka, rok w rok prezentuje nam stary samochód z nowym zderzakiem. Z jednej strony jest to smutne, ale z drugiej gdybym ja inwestował takie ilość pieniędzy, pewnie obrałbym podobną strategię… więc jestem w stanie zrozumieć.

Naszym światełkiem w tunelu są pojazdy elektryczne. Na tej elektro-fali pojawia się masa nowych firm z kapitałem, które tworzą swoje produkty od podstaw. Nowe inwestycje, nowe technologie, nowy wygląd etc. Moja pracownia ma przyjemność pracować z kilkoma młodymi firmami, więc mamy okazję przyglądać się tym nowością. I wygląda na to że rewolucja jest blisko.

Czy jest zatem szansa, że pojazdy autonomiczne zdominują motoryzację?

To bardzo możliwe. Choć jako entuzjasta jazdy samochodem, pozostawiłbym kontrolę nad pojazdem kierowcy, a przynajmniej nie odbierał jej w całości. Nie ma wątpliwości, że pojazdy autonomiczne to przyszłość motoryzacji, ale najpierw zdominują one sektor transportu publicznego i komercyjnego.

Na moje oko, nie utracimy kontroli nad pojazdami przynajmniej przez najbliższe 50 lat. Taka zmiana nie dotyczy tylko usunięcia kierownicy. To użytkownik musi zmienić swoje podejście do transportu, zmienić przyzwyczajenia i zaufać maszynie.

Co to by oznaczało dla projektantów?

Dla projektantów to również wróżba zmian w postrzeganiu. Pojazdy projektowane są dla ludzi i z myślą o nich. Kiedy przekażemy odpowiedzialność za kierowanie maszynie, nasza uwagę już nigdy nie będzie skierowana na zewnątrz pojazdu. Będziemy się skupiać głównie na tym, co dzieje się w środku samochodu. Zaczniemy inaczej wykorzystywać czas spędzony w podróży. Będziemy mogli pracować, relaksować się lub wykorzystać ten czas na spotkania.Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY