REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak dobrze zaprojektować budynki publiczne?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 maj 2017 14:18
Jak dobrze zaprojektować budynki publiczne?
Szkoła w Ursusie, fot. Piotr Bujnowski - Architekt

Projektując budynki publiczne staramy się zwrócić uwagę na dwa łączące się ze sobą pojęcia: odpowiedzialność i racjonalność – mówi architekt Piotr Bujnowski. Jednym z ostatnich projektów architekta jest kompleks szkolno-sportowy, który powstaje przy ul. Dzieci Warszawy 42 w warszawskim Ursusie.

REKLAMA

Jak architekt rozumie w tym kontekście projektowania odpowiedzialność i racjonalność? - Odpowiedzialność to znaczy podejmowanie decyzji projektowych ze świadomością dla kogo i na jak długo powinien służyć budynek. Racjonalność to respektowanie ograniczeń i szacunek dla przyszłego użytkownika wyrażony w projektowaniu opartym na ekonomice budowania oraz przyszłego funkcjonowania budynku - zauważa Bujnowski.

Architekt nadmienia, że tak rozumiane przez niego wartości idealnie wpisały się w proces projektowy zrealizowanego przez Skanska w formule „design&build” Międzypokoleniowego Centrum Edukacji w Wilanowie oraz będącego w budowie kompleksu szkolno-sportowego w Ursusie.

- W obiekcie, dzięki podjętej na etapie koncepcji kluczowej decyzji o głównym podziale funkcjonalnym budynku w pionie, udało nam się pogodzić wspólne, ale niezależne funkcjonowanie przedszkola na parterze oraz domu kultury i biblioteki na piętrze. W budynku forma konsekwentnie podąża za funkcją. Prosta bryła wzbogacona jest wyniesieniami tam, gdzie „powinna”, tzn. w miejscu głównego holu wejściowego oraz sali wielofunkcyjnej. Wielkości i gabaryty poszczególnych części budynku są efektem przestudiowanych i szczegółowo omówionych z inwestorem wymagań funkcjonalnych – opowiada architekt.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY