REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak powinna być zaaranżowana akustyka pomieszczenia?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 08 wrz 2016 14:20
Jak powinna być zaaranżowana akustyka pomieszczenia?
fot. STO

Jakie jest znaczenie dobrze zaaranżowanej akustyki biura czy miejsca pracy dla osób w nim przebywających? Opowiada o tym Sebastian Szarejko, ekspert firmy Sto.

REKLAMA

Czy mitem jest, że aranżacja akustyczna dotyczy tylko wielkich hal koncertowych i scen teatralnych?

Myślę, że jak najbardziej tak. Oczywiście pomieszczenia kwalifikowane rządzą się swoimi prawami, ale do stosowania systemów akustycznych w pozostałych wnętrzach obliguje nas nie tylko chęć podwyższenia komfortu życia, ale też legislatywa, która w czerwcu 2015 roku ustanowiła nową normę dotyczącą warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach, podkreślając tym samym wagę tego zagadnienia.

Jakie znaczenie ma akustyka pomieszczenia w życiu codziennym?

Ma ogromne znaczenie, chociaż wiele osób przekonuje się o tym dopiero po zakończeniu realizacji projektu wnętrza, już we wstępnej fazie jego użytkowania. Z reguły okazuje się, że po kilku godzinach spędzonych w pomieszczeniu pozbawionym systemów akustycznych czujemy się zmęczeni z powodu nadmiernego hałasu. Szczególnie dotkliwie da się to odczuć w pomieszczeniach biurowych typu open space, gdzie wszystkie rozmowy mieszają się z dźwiękami wydawanymi przez pracujące urządzenia tworząc nieustający szum. Wpływa to na naszą efektywność. Efekty naszej pracy są nierównomierne do wkładanego wysiłku i zaangażowania. Najskuteczniejszą pomocą w takiej sytuacji jest zastosowanie odpowiednich rozwiązań akustycznych, które będą pochłaniać powstające odgłosy.

Jakie elementy powinna zawierać dobrze zaaranżowana akustyka pomieszczenia?

Przede wszystkim należy posiadać wiedzę o przeznaczeniu danego pomieszczenia. Inaczej będziemy projektowali pomieszczenia do odsłuchu systemów audio czy pomieszczenia, w których najistotniejsze jest rozumienie mowy, a inaczej gdy nie będzie to miało aż tak dużego znaczenia. Najważniejszą kwestią jest umiejętność odróżnienia pochłanialności od izolacji akustycznej. Pochłanianie dźwięków ma znaczenie w obrębie pomieszczenia, w którym chcemy poprawić warunki odbioru mowy, muzyki itd. Izolacyjność natomiast będzie miała znaczenie w przypadku chęci ograniczenia migracji dźwięków między pomieszczeniami.Czy akustyka może się podobać?

Jakie możliwości aranżacyjne dają systemy akustyczne?

Do tej pory musieliśmy wybierać między pomieszczeniem zgodnym z wyznaczonym designem a jego akustyką. Głównym i odwiecznym problemem jest wybór między wyglądem wnętrza a jego funkcjonalnością, w tym „brzmieniem”. Firma Sto stworzyła systemy, które udowadniają, że akustyka może dobrze wyglądać. Jesteśmy w stanie wygenerować praktycznie każdy wybrany przez klienta wzór, w każdym dostępnym kolorze, jednocześnie tworząc system, który nie będzie "widoczny" jak powszechnie dostępne, opatrzone już panele czy moduły akustyczne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY