REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak wpisać się w trendy i zaaranżować atrakcyjne biuro?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 sty 2016 10:06
Jak wpisać się w trendy i zaaranżować atrakcyjne biuro?
Mariola Białachowska, Project Manager z Działu Projektów MDD
Jak wpisać się w trendy i zaaranżować atrakcyjne biuro?
Jak wpisać się w trendy i zaaranżować atrakcyjne biuro?
Jak wpisać się w trendy i zaaranżować atrakcyjne biuro?
Jak wpisać się w trendy i zaaranżować atrakcyjne biuro?
Jak wpisać się w trendy i zaaranżować atrakcyjne biuro?

Niełatwą rzeczą jest wpasować się w aktualny trend, jeszcze trudniej przewidzieć kolejny. Kreowanie trendów jest już prawdziwą sztuką - ocenia Mariola Białachowska, Project Manager z Działu Projektów MDD. Jak projektanci biur radzą sobie z dopasowaniem projektu do trendów?

REKLAMA

W jaki sposób projektanci mogą przewidzieć trendy, a tym samym trafić w gusta odbiorców?

- Przewidywanie trendów jest niełatwym zadaniem. To bardzo złożony i żmudny proces, bo zajmujący nawet kilka lat (specjaliści szacują, że od 5 do 7 lat). Dlatego większość firm sama prowadzi badania w terenie lub korzysta z badań przeprowadzanych przez różnego rodzaju organizacje wśród obecnych i przyszłych pracowników. Głównie są to wywiady, na podstawie których sporządzane są raporty - mówi Mariola Białachowska, Project Manager z Działu Projektów MDD.

Badania prowadzą również analitycy trendów rynkowych (coolhunterzy/trendhunterzy), którzy obserwują określone grupy, zmieniające się zasady społeczne, tempo życia i gusty. Trendhunter szuka i analizuje dziesiątki kampanii, śledzi festiwale, konferencje i targi, łączy fakty, technologie, mody i memy. Czasem sam "wypuszcza" na rynek jakąś ideę i sprawdza reakcje otoczenia obserwując, czy się przyjmie... Chodzi w tym wszystkim oczywiście o perfekcyjne poznanie i zrozumienie konsumenta, jego zwyczajów, pragnień, nieuświadomionych schematów zachowań - w ten sposób analitycy starają się przewidzieć nadchodzące trendy.

Młodzi pracownicy korporacji mają dziś inne, większe wymagania...

Generacje Y i Z wychowały się i wychowują w szumie informacyjnym, niemal przez całe życie towarzyszyły im nowe technologie, a ich główną rozrywką stały się gry komputerowe. Wiemy, że potrzebują silnych bodźców i na pewno te potrzeby będą aktualne w pracy. Z myślą o nich powstają specjalne strategie, takie jak np. grywalizacja, w której chodzi o „wstrzykiwanie frajdy w rzeczy, które powinniśmy zrobić, ale nie sprawiają nam przyjemności”. Również biura projektuje się w taki sposób, aby stały się magnesem dla wspomnianego pokolenia pracowników.

W naszej fabryce stworzyliśmy specjalny dział badań i rozwoju, który zajmuje się m.in. śledzeniem światowych trendów i przewidywaniem, jakie produkty najlepiej trafią w gust odbiorców. Na tej podstawie projektujemy nasze wyroby, które następnie są testowane przez naszych pracowników i partnerów. Zależy nam, żeby na rynek trafiały już sprawdzone produkty.

Wszyscy zachwycają się biurami w stylu Google – jak dobrać odpowiednie meble i czym się kierować w aranżacji kreatywnego biura?

- Biura w stylu Google zawsze skrojone są pod konkretne potrzeby, inspirują i czarują niepowtarzalnym designem. Niewiele jednak firm może sobie pozwolić na tego typu wnętrze, większość podmiotów będzie korzystać ze standardowego umeblowania

Meble biurowe powinny współgrać stylem z filozofią firmy i z charakterem prowadzonej działalności. Muszą odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby pracowników i ich styl pracy. Powinny być funkcjonalne i najlepiej ergonomiczne. Na szczęście pracodawcy są naprawdę bardzo świadomi wpływu otoczenia na ludzi i jak bardzo przekłada się to na efekty pracy.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY