REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jak zaprojektować miasto szczęśliwe? Trzy pytania do Floriana Frotschera z Make Architects

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 07 wrz 2017 09:40
Jak zaprojektować miasto szczęśliwe? Trzy pytania do Floriana Frotschera z Make Architects
Florian Frotscher, główny architekt londyńskiej pracowni Make Architects. Źródło: Make Architects

W jakim stopniu projektowanie atrakcyjnych przestrzeni do pracy jest opłacalne również ekonomicznie? Czy Warszawa, ograniczając ruch samochodów, idzie we właściwym kierunku? Dlaczego zieleń i tworzenie publicznych terenów na Służewcu jest tak istotne? Swoimi spostrzeżeniami, na prośbę Stowarzyszenia #Lepszy Służewiec, dzieli się Florian Frotscher, główny architekt londyńskiej pracowni Make Architects.

REKLAMA

Inwestorzy coraz częściej decydują się na realizację budynków biurowych, które są nie tylko miejscami do pracy, ale również do atrakcyjnego spędzania wolnego czasu. Dlaczego inwestorzy wybierają wielofunkcyjne obiekty, mimo że ich przygotowanie jest droższe?

Rozwiązania poprawiające jakość pracy wcale nie muszą być kosztowne. W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami nowego podejścia do projektowania biur. Miejsca do pracy coraz rzadziej są nastawione wyłącznie na efektywność pracowników, a coraz częściej na „doświadczanie”, którego wydajność jest efektem końcowym. Millenialsi nie chcą wyłącznie wspinać się po szczeblach kariery. Zależy im również na motywującym i przyjaznym miejscu pracy. Możliwość pracy w inspirującym środowisku w grupie osób, z którymi można zarówno realizować projekty, jak i pójść na lunch jest często nawet wyżej ceniona niż sama gratyfikacja pieniężna. Pracodawcy, którzy konkurują o pozyskanie największych talentów muszą inwestować w atrakcyjne miejsca pracy.

Liczne badania pokazują, że lepsze środowisko pracy odgrywa decydującą rolę w decyzji pracowników do zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy, którzy są zadowoleni ze środowiska, w którym realizują się zawodowo, są bardziej wydajni i skłonni do dłuższego przebywania w biurze. Ponadto przypadkowe spotkania między członkami zespołów umożliwiają lepszą wymianę wiedzy i doświadczeń i wpływają na budowanie silniejszych więzi z firmą.

Zaprojektowanie atrakcyjnego środowiska pracy może więc finalnie zmniejszyć koszty związane z rotacją pracowników oraz zatrudnianiem i szkoleniem nowych. Interesujące jest również postrzeganie nowoczesnego biura jako tzw. „social hubu”. Kreowanie otwartych przestrzeni, kawiarni czy miejsc spotkań w parterach budynku wyzwala tworzenie się klastrów branżowych i wielobranżowych, które także powodują wymianę wiedzy i ostatecznie zwiększają szansę na sukces zarówno dla firm o ustabilizowanej pozycji rynkowej, jak i start-upów.

Make Architects ma duże doświadczenie nie tylko w projektowaniu, ale również w tworzeniu masterplanów dla całych dzielnic. Warszawski Służewiec jest poprzemysłową dzielnicą biurową, w której pracuje 100 tys. osób. Przez ponad 20 lat rozwijał się chaotycznie, a dziś stoi u progu zmian w kierunku atrakcyjnej wielofunkcyjnej dzielnicy. Władze miasta poprawiają transport i infrastrukturę, powstaną atrakcyjne place miejskie i tereny zieleni, wprowadzają się mieszkańcy, przełamując monokulturę. Jakie Twoim zdaniem są czynniki, o które należy zadbać, żeby ten skomplikowany proces zakończył się sukcesem?

Mix funkcji biurowych, handlowo-usługowych i mieszkaniowych jest konieczny, aby stworzyć żyjący całą dobę i bezpieczny fragment miasta, unikając gettoizacji przestrzeni miejskiej. Ważne jest także rozsądne tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które pozwalają zarządzić oczekiwaniami wielu interesariuszy. Z naszego doświadczenia wynika, że istnieje duże ryzyko niepowodzenia każdego projektu, który dynamicznie się rozwija, ale jest monofunkcyjny.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY