REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jakie projekty tworzą pozytywny wizerunek Polski?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 sty 2016 11:15
Marcin Iwaszkiewicz, członek zarządu Retail & Development oraz wspólnik w pracowni PIG architekci, fot. PIG Architekci

2015 rok - jaki był to czas dla polskiej architektury? W sondzie podsumowującej 2015 r. wziął udział Marcin Iwaszkiewicz, członek zarządu Retail & Development oraz wspólnik w pracowni PIG architekci.

REKLAMA

Czy rok 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

2015 rok w polskiej architekturze należy zaliczyć do bardzo udanych, przede wszystkim wizerunkowo. Polska chyba po raz pierwszy na stałe zagościła na europejskiej mapie wybitnych współczesnych realizacji architektonicznych. Przyczyniły się do tego bardzo istotne budynki takie jak: Filharmonia Szczecińska autorstwa Estudio Barozzi Veiga (uhonorowana nagrodą Miesa van der Rohe), Centrum Kulturalno – Kongresowe w Toruniu autorstwa Fernando Menisa czy przebudowa siedziby Galerii Foksal w Warszawie autorstwa Diener & Diener architekten. Jak widać są to projekty zrealizowane w Polsce, ale autorstwa zagranicznych pracowni.

Jeśli chodzi o realizacje autorstwa lokalnych biur, był to również rok dużej ilości bardzo dobrych i co najmniej poprawnych projektów. Wydaje się, że bardzo ważnym trendem jest poprawa estetyki realizacji mniej prestiżowych, o dużo mniejszych budżetach i realizowanych przez prywatnych inwestorów. Był to wreszcie rok coraz większej świadomości wagi przestrzeni publicznych w miastach, choć niedosyt jest cały czas ogromny, wiele zaniedbanych miejsc zyskało nowy blask. Wymienić tu należałoby choćby warszawskie bulwary nadwiślańskie oraz Muzeum Przełomów w Szczecinie wraz z Placem Solidarności. Rok 2015 przyniósł również wiele ciekawych realizacji ekspozycji stałych, choćby Muzeum Warszawskiej Pragi.

 Jakie realizacje zasługują na miano projektu roku 2015?

Jeśli chodzi o realizacje publiczne należy wymienić wspomniane wcześniej projekty Filharmonii Szczecińskiej, Centrum Kulturalno-Kongresowe w Toruniu ale i ważne obiekty infrastrukturalne takie jak rozbudowany Terminal Lotniska im. Lecha Wałęsy wraz ze strefą VIP lounge czy przebudowany Terminal 2 na lotnisku im. Fryderyka Chopina jako przestrzenie przejrzyste funkcjonalnie, atrakcyjne estetycznie i tworzące pozytywny wizerunek Polski.

Do komercyjnych projektów roku zaliczyłbym zespół salonów marek LPP (Reserved, House, Mohito, Cropp i Sinsay) przy ulicy Pólwiejskiej 2 w Poznaniu, za udane wpisanie się w miejską przestrzeń publiczną, odważne nawiązanie do europejskich tradycji handlu ulicznego i udany design flagowych salonów. Ważnym projektem zakończonym sukcesem komercyjnym jest również Centrum Handlowe Zielone Arkady w Bydgoszczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY