REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jakość ponad ilość

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 lut 2016 14:01
Jakość ponad ilość
fot. Paweł Szczepaniak

O współpracy projektowej, a przede wszystkim oczekiwaniach inwestorów względem współpracujących z nimi architektów, opowiada Paweł Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

REKLAMA

- Obserwując relacje zachodzące pomiędzy inwestorem a architektem zauważam wyraźny wzrost zapotrzebowania na świadczenie kompleksowych usług. Coraz rzadziej spotykam się ze zleceniami, które obejmują wyłączenie prace projektowe. Inwestorzy oczekują od architektów poszerzonego pakietu usług, który zawiera m.in.: analizy przedprojektowe, nazywane analizami chłonności terenu; wsparcie w pozyskaniu pozwolenia na budowę obiektu; opracowanie dokumentacji przetargowej i specyfikacji technicznej czy badania geologiczne itd. - podkreśla Paweł Szczepaniak.

Jak nadmienia, inwestorów interesują także analizy możliwości zabudowy danej nieruchomości w kontekście lokalnych regulacji planistycznych oraz aktualnych przepisów obowiązujących na terytorium Polski. - Współpraca na tym poziomie wygląda następująco: przeprowadzamy wizję lokalną, z której przygotowujemy dokumentację fotograficzną, a niekiedy prowadzimy konsultacje z właściwymi organami odpowiedzialnymi za gospodarkę przestrzenną na danym obszarze. Sprawdzamy dotychczasowy sposób użytkowania nieruchomości, tj. sąsiedztwo, plan miejscowy czy kierunki zagospodarowania przestrzennego. W zależności od sytuacji dokonujemy bardziej szczegółowych analiz, które dotyczącą m.in. zieleni, zagadnień archeologicznych czy konserwatorskich. W ramach opracowywanej analizy badane są możliwości dojazdu do działki, rozpoznanie kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną, a także wstępne rozpoznanie dostępności mediów - opowiada Szczepaniak.

Architekt zwraca uwagę na nowe podejście inwestorów do designu i innowacyjnych rozwiązań zastosowanych na terenie inwestycji. - Stale obserwujemy rosnące wymagania względem oferowanej jakości architektury, co - nie ukrywamy - bardzo nas cieszy. Inwestorzy coraz częściej stawiają jakość ponad ilość, co przejawia się w zastosowanych rozwiązaniach funkcjonalno-przestrzennych swoistych "patentów", które dadzą wysokie wskaźniki efektywności i elastyczności powierzchni, przeznaczonej do sprzedaży lub pod wynajem - zauważa Szczepaniak.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY