REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jan Sikora ocenia polską architekturę w 2015 roku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 12 sty 2016 08:57
Jan Sikora ocenia polską architekturę w 2015 roku
fot. Jan Sikora

Redakcja Propertydesign.pl przeprowadziła sondę wśród architektów podsumowującą rok 2015. Jaki był to czas dla polskiej architektury? Prezentujemy wypowiedź dr Jana Sikory, właściciela Sikora Wnętrze.

REKLAMA

Czy rok 2015 był dobrym czasem dla polskiej architektury?

To zależy. Z jednej strony - patrząc na liczbę np. nowych obiektów kultury i monumentalnych realizacji, rok 2015 był rekordowo dobry (Centrum Kulturalno - Kongresowe Jordanki w Toruniu, Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, Narodowe Forum Muzyki to tylko niewielki wycinek, który pojawia się w zestawieniach). Nasza architektura jest coraz bardziej zauważalna na świecie i buduje się u nas coraz śmielej - zarówno pod względem formalnym jak i technologicznym. To samo dzieje się na świecie - pracownie takie jak Foster + Partners wykonują obecnie rekordowe liczby realizacji. Z drugiej jednak strony zadajmy sobie poważne, a mało modne ostatnio, pytanie: czy architektura to tylko "ikony" i monumentalne działania?

By dodać  kroplę dziegciu, bliski jestem realizmowi Filipa Springera, który zauważa trzeźwe fakty o polskiej architekturze: rzeki z miast znikają, porastamy billboardami, królują pastelowe elewacje i powstają osiedla widma.

Dla mnie więc prawdziwym sukcesem architektonicznym, jako np. mieszkańca Trójmiasta, byłby deptak w Gdyni na ul. Świętojańskiej (handel umiera, królują banki) czy zadbanie o podwórka w centrum historycznego Gdańska. Często jednak w debatach o przemianie przestrzeni publicznej dyskutuje się tylko w kontekście "ikon", co znacznie, moim zdaniem, spłyca szerszy kontekst, kryjący się pod semantyką i społecznym znaczeniem pojęcia "architektura". Warto więc się zastanowić co będzie teraz, w momencie gdy kończą się fundusze europejskie. Czy jesteśmy już na tyle świadomi by zająć się np. architekturą "drugiego planu"?

Jaki realizacje zasługują na miano projektu roku 2015?

Osobiście, trochę przewrotnie (w duchu powyższej wypowiedzi), wybrałbym Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie - za skromność i pokazanie, że wielkość architektury to nie zawsze monumentalność formy. Jako drugą realizację wybrałbym Pomorską Kolej Metropolitalną, gdyż jest to pierwsza od 40 lat zupełnie nowa linia kolejowa w Polsce - inwestycja trudna ale potrzebna i mocno osadzona w potrzebach społecznych. Za unikalny detal, pomysł na materiał i formę (niezwykłe betonowe płyty z odłamkami cegieł, osadzone w lokalnym krajobrazie kulturowym) wyróżniłbym toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY