REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Jan Sikora: W Polsce ciągle myśli się "ikoną" i monumentalną architekturą

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 gru 2016 14:51
Jan Sikora: W Polsce ciągle myśli się "ikoną" i monumentalną architekturą
Jan Sikora, fot. materiały architekta

Wielkie i piękne polskie budowle unaoczniają (poprzez kontrast) ważny problem: w Polsce ciągle myśli się "ikoną" i monumentalną architekturą. Rzadko kiedy do głosu dochodzą takie idee jak form follows life czy architektura dyskretna, subtelna, współgrająca z otoczeniem i wrażliwa społecznie - dr hab. Jan Sikora.

REKLAMA

- Rok 2016 w polskiej architekturze to rok ważnych światowych nagród dla obiektów kultury. Warto jednak wspomnieć, że choć w potocznym rozumieniu słowo „kultura” kojarzone jest zazwyczaj z rozrywkami elitarnymi takimi jak na przykład teatr, opera lub muzeum, to łaciński źródłosłów tego pojęcia (colere) oznacza uprawianie, pielęgnowanie życia. Jeśli więc w ten - dosłowny sposób - spojrzymy na architekturę kultury to warto sobie zadać pytanie czy powstają obiekty egalitarne - dla każdego, do których udajemy się "bez krawata". Moim zdaniem wielkie i piękne polskie budowle unaoczniają (poprzez kontrast) ważny problem: w Polsce ciągle myśli się "ikoną" i monumentalną architekturą. Rzadko kiedy do głosu dochodzą takie idee jak form follows life czy architektura dyskretna, subtelna, współgrająca z otoczeniem i wrażliwa społecznie, która poprawia jakość życia. A przecież w 2016 nagrodę Pritzkera dostaje Alejandro Aravena - mówi architekt.

 Jakie zatem realizacje z 2016 r. zasługują na szczególną uwagę w Polsce? - Przekornie, skromnie i w nawiązaniu do powyższego - Pawilon Czapskiego w Krakowie. Lokalnie - kompleks budynków Sopot Centrum za stworzenie w Sopocie nowej ulicy, która ma szansę stać się nowym centrum miasta - wskazuje Jan Sikora.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY