REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Katarzyna Sąsiadek z MUSK o realiach zawodu architekta

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 08 paź 2015 15:20
Katarzyna Sąsiadek z MUSK o realiach zawodu architekta
Od lewej: Katarzyna Sąsiadek, Józek Madej i Weronika Kiersztejn - MUSK Kolektyw Projektowy

O to z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się młodzi architekci tuż po studiach zapytaliśmy także Katarzynę Sąsiadek z pracowni MUSK Kolektyw Projektowy. - Dużym wyzwaniem jest przede wszystkim zderzenie się z rzeczywistością i realiami zawodu, o czym nikt podczas całej edukacji nie wspomina...

REKLAMA

...Często praca architekta opiera się na analizowaniu rozporządzeń, prawa budowlanego i tworzeniu rozmaitych pism urzędowych - mówi Katarzyna Sąsiadek, architekt z pracowni MUSK Kolektyw Projektowy. - Ostatecznie jednak jeśli wszystko to prowadzi do celu, czyli do realizacji, warto się zaangażować - dodaje.

Według Katarzyny Sąsiadek, dużym wyzwaniem są pierwsze kroki w pracy z klientem, wspólne szukanie rozwiązań, wymiana poglądów i nauka od siebie nawzajem. - Młodzi architekci zderzają się także z realiami rynku - zwłaszcza na początku – nie zawsze można zajmować się tylko typową architekturą. Trzeba więc zdecydować się również na inne kierunki - mówi architekt. - W wyniku tego zajmujemy się wnętrzami, instalacjami w mieście czy grafiką. Wszystko to jednak sprowadza się do projektowania elementów architektury w przestrzeni, w której na co dzień znajduje się człowiek i to jest dla nas najważniejsze - podkreśla Katarzyna Sąsiadek.

- Jestem przekonana, że żaden młody architekt nie potraktuje tematu wieżowca czy hotelu jako konieczność biznesową, ale jako ogromną szansę, którą należy jak najlepiej wykorzystać. Komercyjna funkcja nie jest równoznaczna z komercyjną estetyką i architekturą - komentuje Katarzyna Sąsiadek.

Podkreśla też, ze w tego typu budynkach bardzo ważne są rozwiązania funkcjonalne, przemyślany program oraz właściwe wykorzystanie nowych technologii, które sprawiają, że obiekt działa lepiej, bardziej ekonomicznie i efektywnie. - Projektowanie obiektów komercyjnych to również duża odpowiedzialność, bo często to właśnie te obiekty kształtują pojęcie estetyki, w nich przebywamy, pracujemy i mieszkamy - mówi architekt.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY